Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencilerinin coğrafi işaretli ürün farkındalığı ve algısının belirlenmesi
Determining of department of gastronomy and culinary arts students' awareness and perception of geographic marked product
  1. Tez No: 803440
  2. Yazar: ŞEVKET SEFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BÜŞRA MADENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Coğrafi işaretler, bir bölge menşeili veya bir bölgeyi temsil eden ürünleri, kalite, itibar veya diğer özellikleri açısından coğrafi kökenlerine atfedilen, tanımlamak için kullanılan sınai mülkiyet hakkıdır. Coğrafi işaret uygulaması; üreticilerin haklarını koruması, ürün pazarlama olanaklarının arttırması ve bölge ekonomisini geliştirmesi açısından oldukça önemli görülmektedir. Türkiye'de coğrafi işaretler kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarda, yerel tüketiciler üzerinde il veya bölge bazında yapılan araştırmalar mevcuttur. Bu çalışmanın temel amacı ise, gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencilerinin coğrafi işaretli ürünlerle ilgili algı, farkındalık ve satın alma davranışlarını belirlemektir. Bu araştırma için veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmış ve 399 katılımcıya ulaşılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için normallik testi, güvenilirlik analizi, faktör analizi, t testi, Anova analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Geographical indications are industrial property rights used to identify products originating or representing a region, attributed to their geographical origin in terms of quality, reputation or other characteristics. Geographical indication application is considered very important in terms of protecting the rights of the producers, increasing the product marketing opportunities and developing the regional economy. In the studies carried out within the scope of geographical indications in Turkey, there are studies on local consumers on a provincial or regional basis. The main purpose of this study is to determine the perception, awareness and purchasing behaviors of the students of the gastronomy and culinary arts department about products with geographical indication. Questionnaire technique was used as the data collection method for this study and 399 participants were reached. Normality test, reliability analysis, factor analysis, t test, Anova analysis, correlation analysis and regression analyzes were applied to evaluate the data.