Periferik sinir onarımında sarılmış otolog fasya grefti ve maresin 1 kullanımının ratlarda siyatik sinir onarımına etkisi
The effect of wrapped autologous fascia graft and maresin 1 in peripheral nerve repair on sciatic nerve in rats
  1. Tez No: 803441
  2. Yazar: MURAT ENES SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmada dikiş sayısı azaltılarak yapılan periferik sinir onarımlarında onarım hattı üzerine sarılmış otolog fasya greftinin ve inflamasyon gerilemesini sağlayan makrofaj mediatörü olan Maresin 1 adlı molekülün sistemik uygulamasının ratlarda periferik sinir iyileşmesi üzerine etkilerini araştırmak ve klinikte rutin olarak kullanılan yöntemle karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 40 adet, dişi, erişkin, Wistar-Albino cinsi rat kullanıldı. 40 adet rat her grupta 8'er adet rat olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Grup 1'de siyatik sinir kesileri 4 adet epinöral dikişle onarıldı. Grup 2'de siyatik sinir kesileri, 2 adet epinöral dikişle onarıldı. Grup 3'te siyatik sinir kesileri, 2 adet epinöral dikişle onarıldı ve 1 hafta boyunca günde 1 sefer intraperitoneal yolla 100 ng (nanogram) Maresin 1 enjekte edildi. Grup 4'te siyatik sinir kesileri 2 adet epinöral dikişle onarıldı, sinir onarımı etrafına torakolomber fasyadan alınan 0.5x1 cm fasya grefti sarıldı ve 1 hafta boyunca günde bir sefer intraperitoneal yolla 100 ng (nanogram) Maresin 1 enjekte edildi. Grup 5'te siyatik sinir kesileri 2 adet epinöral dikişle onarıldı, sinir onarımı etrafına torakolomber fasyadan alınan 0.5x1 cm fasya grefti sarıldı. Onarım sonrası 21., 42. ve 63. günlerde yürüme testi yapılarak siyatik fonksiyonel indeks hesaplandı, toe-spread test, pin-prick test ile klinik değerlendirmeler yapıldı. Sakrifikasyon zamanı makroskopik değerlendirmede Petersen ve ark. sayısal derecelendirmesi kullanıldı. Rutin patolojik boyama yöntemleriyle inflamasyon ve fibrozis bakıldı. İmmunohistokimyasal olarak nörofilaman ve S-100 antikorları boyamalarıyla değerlendirmeler yapıldı. Bulgular: SFİ'in 21.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effects of autologous fascia graft wrapped over the repair line and systemic administration of Maresin 1, a macrophage mediator that provides inflammation regression, on peripheral nerve healing in rats and to compare it with the method routinely used in the clinic. Materials and Methods: In the study, 40 female Wistar-Albino rats were used. 40 rats were divided into five groups, with eight in each group. In group 1, sciatic nerve injuries were repaired with four epineural sutures. In group 2, sciatic nerve injuries were repaired with two epineural sutures. In group 3, sciatic nerve injuries were repaired with two epineural sutures, and 100 ng (nanogram) Maresin 1 was injected intraperitoneally once a day for one week. In group 4, sciatic nerve injuries were repaired with two epineural sutures, a 0.5x1 cm fascia graft taken from thoracolumbar fascia was wrapped around the nerve repair, and 100 ng (nanogram) Maresin 1 was injected intraperitoneally once a day for one week. In group 5, sciatic nerve injuries were repaired with two epineural sutures, and a 0.5x1 cm fascia graft taken from the thoracolumbar fascia was wrapped around the nerve repair. The sciatic functional index was calculated by performing a walking test on the 21st, 42nd, and 63rd days after repair, and clinical evaluations were performed with a toe-spread test and pin-prick test. At the time of sacrification, Petersen et al. numerical grading was used for macroscopic evaluation. Routine pathological staining methods examined inflammation and fibrosis. Immunohistochemical evaluations were performed with neurofilament and S-100 antibody staining.