Genitoüriner sendromu olan postmenopozal dönemdeki kadınlarda roy adaptasyon modeline temellendirilmiş destek ve danışmalık programının etkinliği
The effectiveness of the support and counseling program based on the roy adaptation model i̇n postmenopausal women with genitourinary syndrome
- Tez No: 803445
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN OSKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Çalışma, genitoüriner sendromu olan postmenopozal dönemdeki kadınlara verilen roy adaptasyon modeline temellendirilmiş destek ve danışmanlık programının cinsel yaşam ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, İstanbul'da bir üniversite hastanesinin ''Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji Polikliniği'nde“ Kasım 2021- Kasım 2022 tarihlerinde yürütüldü. MGS tanılı 40'ı danışmanlık, 43'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 83 kadın örnekleme alındı. Danışmanlık grubuna rutin bakım yanında roy adaptasyon modeline temellendirilmiş destek ve danışmanlık verildi. Danışmanlık grubundaki kadınlara yüzyüze ilk değerlendirme, 4 danışmanlık seansı ve son değerlendirme şeklinde toplam 5 izlem yapıldı. Bu amaçla; Tanıtıcı Bilgi Formu, Menopozun Genitoüriner Sendromu Tanılama Formu, Uluslararası İnkontinans Konsültasyonu Vajinal Semptomlar Ölçeği (ICIQ-VS), Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (FSFI), ”Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (MÖYKÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulandı. Bulgular: Danışmanlık ve kontrol grubundaki kadınlar sosyo-demografik, obstetrik, jinekolojik, genel sağlık, menopoz, mevcut hastalık, cinsel fonksiyon, yaşam kalitesi ve depresyon verileri yönünden benzer bulundu (p>0,05). RAM'a dayalı temellendirilmiş destek ve danışmanlık sonrası iki grup arasında istatistiksel olarak farklar olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to determine the effect of the support and counseling program based on the Roy's adaptation model given to postmenopausal women with genitourinary syndrome on sexual life and quality of life. Method: The study was conducted in the“Gynecology Outpatient Clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology”of a university hospital in Istanbul between November 2021 and November 2022. A total of 83 women with MGS, 40 in the counseling group and 43 in the control group, were included in the sample. The counseling group was provided with routine care as well as support and counseling based on the Roy's adaptation model. Women in the counseling group underwent a total of 5 sessions: initial face-to-face assessment, 4 counseling sessions, and the final assessment. To this end, the following were applied: Introductory Information Form, Genitourinary Syndrome of Menopause Diagnostic Form, International Consultation on Incontinence Vaginal Symptoms Scale (ICIQ-VS), Female Sexual Function Index (FSFI), "Menopause Specific Quality of Life Scale (MSQOL), and Beck Depression Scale (BDS). Findings: Women in the counseling and control groups were similar in terms of socio-demographic, obstetric, gynecologic, general health, menopause, current disease, sexual function, quality of life, and depression data (p>0.05). After CRC-based support and counseling, there were statistically significant differences between the two groups.