Klorokin, curcumin ve paklitaksel'in meme tümörlü farelerde otofajik ve apoptotik etkilerinin histolojik ve immunohistokimyasal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the autophagic and apoptotic effects of chloroqui̇ne, curcumin, and paclitaxel in mice with breast tumor by histological and immunohistochemical methods
- Tez No: 803447
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF İLKAY ARMUTAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Veteriner Hekimliği, Histology and Embryology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde meme kanseri, kadınlar arasında en yaygın görülen kanser tipi olmasının yanı sıra, morbidite, mortalite ve tedavi masrafları açısından sağlık alanında en önemli konulardan biri olma özelliğini devam ettirmektedir. Son yıllarda çalışmalardan elde edilen sonuçlarda, otofaji anormalliklerinin kanser, enfeksiyon hastalıkları ve nörodejeneratif hastalıklar gibi önemli sağlık sorunlarının sebepleri arasında yer aldığı belirtilmektedir. Yakın dönemde araştırmacılar antimalaryal bir ilaç olan Klorokin'in (CQ) lizozomal proteazları ve otofagozom-lizozom kaynaşmasını inhibe ederek otofajiyi durdurduğunu göstermişlerdir. Klorokin (CQ) bu özelliğinden dolayı özellikle diğer bir alanda, kanser tedavisinde otofaji inhibitörü olarak kullanılmaktadır. Doğal bileşiklerden biri olan Curcumin (CUR), değişik sitotoksik ajanlarla, bu ajanların etkinliğini arttırmak amacıyla çeşitli tümör tiplerinde kombine edilerek çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında, öncelikle deneysel kanser modelinde anti-otofajik ajan olan Klorokin (CQ), aktivitesi arttırılmış Curcumin (CUR) ve Paklitaksel (PCX) kombinasyonunun, tümör büyüklüğü, proliferasyon, apoptozis, otofaji ve hücre sağ kalım yolağı arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, fare EAC meme tümöründe immünohistokimya yöntemiyle PCNA (Proliferating cell nuclear antigen), aktif kaspaz-3, aktif kaspaz-7, Atg5 (Autophagy protein 5), LC3-A, LC3-B, AKT/PTEN incelendi ve böylece tümör büyüklüğü ile apoptozis, proliferasyon, otofaji, hücre sağkalım yolağı ilişkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca, apoptozis TUNEL yöntemiyle de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, breast cancer, in addition to being the most common type of cancer among women, continues to be one of the most important issues in the field of health in terms of morbidity, mortality and treatment costs. The results obtained from studies in recent years, stated that autophagy abnormalities is one of the reason which causes important health problems such as cancer, infectious diseases and neurodegenerative diseases. Recently, researchers have shown that Chloroquine which is an antimalarial drug, stops autophagy by inhibiting lysosomal proteases and autophagosome-lysosome fusion. Because of this feature, chloroquine, especially in another field, is used as an autophagy inhibitor in cancer treatment. Curcumin (CUR), one of the natural compounds, has been studied with various cytotoxic agents and by combining them various tumor types in order to increase the effectiveness of these agents. In this thesis, firstly, it was aimed to reveal the relationship between the combination of anti-autophagic agent Chloroquine, icreased activity Curcumin (CUR) and an anti-autophagic agent Paclitaxel and the tumor size, proliferation, apoptosis, autophagy and cell survival pathway in an experimental cancer model.Curcumin (CUR),effects on the relationship between tumor size, proliferation, apoptosis, autophagy and cell survival pathway in an experimental cancer model. For this purpose, PCNA (Proliferating cell nuclear antigen), active caspase-3, active caspase-7, Atg5 (Autophagy protein 5), LC3-A, LC3-B, Akt/PTEN were examined in mouse EAC mammary tumor by immunohistochemistry method and thus, the relationship between tumor size and apoptosis, proliferation, autophagy cell survival pathway was evaluated. In addition, apoptosis was demonstrated by the TUNEL method.