Adli psikiyatri servisinde yatan hastalarda dürtüsellik, duygu düzenleme ve aleksitimi düzeylerinin agresyon üzerine etkisi
The effect of impulsivity, emotion regulation and alexithymia levels on aggression in forensic psychiatric inpatients
- Tez No: 803489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Agresyon, dürtüsellik, duygu düzenleme güçlüğü ve aleksitimi gibi bazı mekanizmaların etkisinde oluşabilmektedir. Bu araştırma, adli psikiyatri servisinde yatan hastalarda Dürtüsellik, duygu düzenleme ve aleksitimi düzeylerinin agresyon üzerine etkisini araştıran tarayıcı ve ilişki arayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, Ocak 2022 ve Ağustos 2022 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinde bulunan adli serviste yatan 187 erkek hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri hastaya ait sosyodemografik, hastalık ve genel durumu, suç ve aile/arkadaş ile ilgili verileri içeren Hasta Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Buss-Perry Agresyon Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği ve Toronto Aleksitimi Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans ve yüzde analizleri, ortalama ve standart sapma istatistikleri, korelasyon ve lineer regresyon analizleri, t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri kullanılmıştır. Dürtüsellik toplam ve agresyon toplam arasında pozitif zayıf, duygu düzenleme güçlüğü toplam ve agresyon toplam arasında pozitif zayıf ve aleksitimi toplam ile agresyon toplam arasında pozitif orta korelasyon bulunmuştur.Duygu düzenleme güçlüğü sadece fiziksel agresyon üzerinde etkili olurken dürtüsellik sadece sözel agresyon, aleksitimi ise sadece fiziksel agresyon üzerinde etkili bulunmadı. Agresyon toplam üzerindeki genel etki, %29.7 oranında dürtüsellik, aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğü tarafından açıklanmıştır. Dürtüsellik, aleksitimi, duygu düzenleme güçlüğünün agresyon üzerinde etkisi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aggression can occur under the influence of some mechanisms such as impulsivity, emotion dysregulation and alexithymia. This research is a scanning and correlational study examining the effects of impulsivity, emotion regulation and alexithymia levels on aggression in forensic psychiatric inpatients. 187 male patients who were hospitalized in training and research hospital forensic ward between January 2022 and August 2022 were the sample of this research. The data was collected with The Patient information Form, which includes data on the patients sociodemographic, illness, general condition, crime and family\friends, Barratt İmpulsivity Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Toronto Alexithymia Scale and Buss-Perry Aggression Scale. Frequency and percentage analysis, mean and standart deviation statistics, correlation and linear regression analysis, t-test, one way analysis of variance (ANOVA) and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used in the analysis of the data. A positive weak correlation was found between impulsivity total, emotion dysregulation total and aggression total and a positive moderate correlation was found between alexithymia total aggression total. It was found that impulsivity was not effective only on verbal aggression and alexithymia was not effective only on physical aggression while emotion dysregulation was found to be effective only on physical aggression. The overall effect on aggression was explained by 29,7% of impulsivity, emotion dysregulation and alexithymia. It has been observed that impulsivity, emotion dysregulation and alexithymia have an affect on aggression.