Kadınların aile içi şiddete maruz kalma durumları ile menstrüel özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between exposure to domestic violence and menstrual characteristics of women
  1. Tez No: 803490
  2. Yazar: SEMENAY GEYLANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışma, kadınların aile içi şiddete maruz kalma durumlarının menstrüel özellik, premenstrüel sendrom ve menstrüel ağrı şiddeti yaşama durumları açısından değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, karşılaştırmalı ve kesitsel tipteki çalışmanın evrenini, Ocak ve Temmuz 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 18-49 yaş grubundaki tüm kadınlar oluşturmuştur. Örneklem kriterlerine uyan toplam 372 kadınla çalışma tamamlanmıştır. Veriler, Tanımlayıcı Bilgi Formu, Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Tarama Formu, Premenstrual Semptom Ölçeği ve Görsel Kıyaslama Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Bulgular: Katılımcılarımızın yaş ortalaması 33,63±6,91 yıl olarak bulundu. Katılımcıların % 78,00'inin (n=290) son bir yılda en az bir şiddet türüne maruz kaldığı belirlendi. Katılımcıların en fazla sözel şiddete %75,30 (n=280) maruz kaldığı, sözel şiddetten sonra en fazla maruz kaldığı şiddet türünün ekonomik şiddet %48,40 (n=180), cinsel şiddet %25,30 (n=94) ve fiziksel şiddet %22,60 (n=84) olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to evaluate women's exposure to domestic violence in terms of menstrual characteristics, premenstrual syndrome and menstrual pain severity. Material and Methods: All women whom are registered with a family health center in İstanbul between the ages of 18 and 49 years old are enrolled in this descriptive, comparative and cross –sectional study between January 2022 and July 2022. The total 372 women completed the study. The data is collected by the cases own declaration. Data were obtained descriptive information form, the screening form of domestic violence against women, premenstrual symptom scale and visual rating form. Results: The mean age of our participants was found to be 33.63±6.91 years. It was determined that 78.00% (n=290) of the participants had been exposed to any type of violence in the last year. The participants were exposed to verbal violence by 75.30% (n=280) the most, followed by verbal violence by economic violence 48.40% (n=180), sexuel violence by 25.30% (n=94) and physical violence was found to be 22.60 % (n=84).