Fitness ile uğraşan genç erkeklerde üst ekstremiteye pratik kan akımı kısıtlayıcı yöntem uygulamasının core dayanıklılığına etkisi
The effect of practical blood flow restricting method to the upper extremity on core endurance in young men engaging in fitness
  1. Tez No: 803493
  2. Yazar: BATUN ALKAR AŞÇIKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma fitness ile uğraşan genç erkeklerde üst ekstremiteye pratik kan akımı kısıtlayıcı yöntem uygulamasının core dayanıklılığına etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmamıza yaş ortalaması 23,15±2,99 yıl, vücut kütle indeksi 23,875±2,33 kg/m2 olan 20 genç erkek katılmıştır. Katılımcılar kan akımı kısıtlayıcı (KAK) egzersiz grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Katılımcıların ekstansör dayanıklılık, yan plank ve fleksör dayanıklılık testleri ile core enduransı ve kol çevre ölçümü ile oluşan hipertrofi değerlendirilmiştir. Egzersizler haftada 5 gün ve 8 hafta sürmüştür. KAK ve kontrol grubu değerlendirmeleri egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası olarak yapılmıştır. Egzersiz öncesi ve sonrası değerler karşılaştırıldığında KAK grubunda bütün parametrelerde egzersiz sonrası lehine anlamlı bir iyileşme bulunmuştur (p˂0,05). Kontrol grubunda ise kol çevresi ölçümünde egzersiz sonrası lehine anlamlı bir iyileşme bulunmuştur (p˂0,05). Ekstansör dayanıklılık testi, yan plank testi ve fleksör dayanıklılık testinde ise egzersiz sonrası lehine anlamlı bir iyileşme bulunmamıştır (p˃0,05). KAK grubu ile kontrol grubu egzersiz sonrası değişimleri arasında hiçbir parametrede anlamlı bir fark bulunmamıştır (p˃0,05). Düşük yoğunlukta yapılan KAK egzersizi, yüksek yoğunlukta yapılan direnç egzersizi ile benzer değişiklikler üretebilmektedir. KAK egzersizi alternatif olarak egzersiz programlarına eklenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of applying a practical blood flow restriction method to the upper extremity on core endurance in young men who are engaged in fitness. Twenty young men with a mean age of 23.15±2.99 years and a body mass index of 23.875±2.33 kg/m2 participated in our study. Participants were divided into two groups as blood flow restrictive (BFR) exercise group (n=10) and control group (n=10). Extensor endurance, side plank and flexor endurance tests of the participants, core endurance and hypertrophy formed by arm circumference measurement were evaluated. The exercises lasted 3 days a week for 8 weeks. BFR and control group evaluations were made before and after exercise. When the pre- and post-exercise values were compared, a significant improvement was found in all parameters in the BFR group in favor of post-exercise (p˂0.05). In the control group, a significant improvement was found in favor of arm circumference after exercise (p˂0.05). There was no significant improvement in favor of the extensor endurance test, side plank test and flexor endurance test after exercise (p˃0.05). There was no significant difference in any parameter between the post-exercise changes in the BFR group and the control group (p˃0.05). Low-intensity BFR exercise can produce similar changes to high-intensity resistance exercise. BFR exercise can be added to exercise programs as an alternative.