Irak Kürdistan bölgesel yönetiminin kurulması süreci
The establishment of Kurdistan regional government in Iraq
- Tez No: 803535
- Danışmanlar: PROF. DR. EREL TELLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Devletsiz olarak bilinen en büyük topluluk varsayılan Kürtler, günümüz Ortadoğu'sundaki dördüncü büyük etnik grubu oluşturur ve kendini dört ülkeye yayar: Türkiye, İran, Suriye ve son olarak Baas rejiminin çökmesini müteakip de jureözerk yaşama şansı bulduğu Irak. Görünen o ki Irak Kürtleri kendi ulus-devletlerini kurabilecek durumdadırlar. Bu yönde, 2017 yılında bir referandum düzenlediler ve dikkate değer oranda oy sağladılar. Her nasılsa, uluslararası toplum Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ni tanıyarak,bağımsız bir devlet olarak taçlandırmadı. Tez, öncelikle yasal devlet olarak tanınabilmenin geleneksel ve modern kritelerini tartışmaktadır. İkincil olarak, kendi kaderini tayin hakkının arka planını ve uluslararası hukukta bulduğu anlamı çalışmaktadır. Sonunda ise, Kürt Milliyetçi Hareketi'nin genel bir özeti ve şimdilerde edindiği durumu sunmaktadır. Tüm bunlardan sonra tez, Kürtlerin sahip olduklara saygın koşullara rağmen çağdaş normların içini doldurmak konusunda zayıf olduklarını savlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As being known to be the largest group having not its own state, the Kurds still comprise the fourth largest ethnic group in the Middle East and expanding four countries: Turkey, Iran, Syria and Iraq that gains particular interest of its Kurds live autonomous de juresince the collapsion of BaathRegime.Kurds, now sees an effective possibility to establish their own nation-state. Thus, held a referendum and got a reliable plus votes in 2017. However the International Society did not crowned the Kurds' endeavor with an independent state. The thesis primarily tryiesto discussboth the traditional and modern criterias to be accepted as a State in Law. Secondarily, studies the backgroundof the self determination concept and how it has found the meaning in the International Law. Finally, the thesis presents a brief history ofKurdish Nationalist Movement and situation it has nowadays. What it claims after all is despite holding credible moments, Kurds are seem to be weak as not fulfilling the contemperary rubrics