Piyano eğitiminde dört el edebiyatının müziksel ve teknik gelişime katkıları
Müsical and technical development contributions of four hand literature application in piano education
  1. Tez No: 803536
  2. Yazar: ÖMER ALPER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY EBRU TUNCER BOON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İlk klavyeli çalgılardan günümüze kadar olan süreçte, birlikte çalmaya dair yapılan çalışmalar günümüzde dört el edebiyatını oluşturmaya katkılar sağlamıştır. Dört el eserler eğlenceli oluşları, öğrenmeyi sosyalleştirmeleri, çalışma motivasyonunu arttırmaları, oda müziği dağarcığını piyano çalgısında gerçekleştirebilmeyi sağlamaları gibi daha bir çok katkıları nedeniyle piyano eğitiminde tercih edilmektedir. Bu çalışmada dört el piyano edebiyatı uygulamalarının, öğrencilerin müziksel anlatımlarına, teknik becerilerine, sayma ve tempo tutma ile ilgili olan farkındalıklarına katkılarının neler olduğu, piyano çalışmada motivasyon açısından ne gibi farklılıklar oluşturduğu ve birlikte çalma becerilerine olan katkılarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu amaçla yaş ve düzey olarak daha önce çalışılmamış bir araştırma grubu ele alınarak en az 2 yıllık piyano deneyimi olan lisans ve lisansüstü düzeydeki öğrenciler ile dört el çalışmaları gerçekleştirilmiş, çalışma sonunda onlara ve sorumlu eğitimcilere uygulanan formlar ile veriler elde edilmiştir. Bu çalışmada, diğer çalışmalardan farklı olarak, uzman eğitimcilerin deneyimlerine başvurularak elde edilen veriler çapraz bir değerlendirme ile incelenmiştir. Verilerin analiz ve değerlendirilmesi sonucunda piyanoda dört el çalışmalarının piyano çalma ve seslendirmede temel tekniklere katkısının olmadığı ya da düşük düzeyde olduğu; birlikte çalma ve seslendirme tekniklerine katkısının yüksek düzeyde olduğu, sayma ve tempo tutma becerilerine katkısının yüksek düzeyde olduğu, motivasyon açısından dört el çalışmaların öğrencilere katkısının yüksek düzeyde olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies carried out on playing together in the process from the first keyboard instruments to the present day have contributed to the creation of four-hand literature today. Four-hand works are preferred in piano education because of their many contributions such as being fun, socializing learning, increasing motivation to study, ensuring the ability to perform chamber music on the piano. In this study, it is aimed to reveal the contributions of four-hand piano literature applications to students' musical expression, technical skills, their awareness of counting and tempo keeping, what their contributions are, what differences they create in terms of motivation in piano study, and their playing skills together. For this purpose, a research group that has not been studied before in terms of age and level was taken into account and four manual studies were carried out with undergraduate and higher-level students with at least 2 years of piano experience, and at the end of the study, data were obtained with forms applied to them and responsible educators. In this study, unlike other studies, the data obtained by applying to the experiences of expert educators were examined by a cross-evaluation. As a result of the analysis and evaluation of the data, it was concluded that four-hand piano studies do not contribute to the basic techniques of piano playing or are at a low level; their contribution to playing and performing techniques together is at a high level, their contribution to counting and tempo keeping skills is at a high level, the contribution of four-hand studies to students in terms of motivation is at a high level.