Ship-owner's decisions to outsource vessel management in Turkey
Türkiye'de gemi yöneticilerinin dış kaynak gemi yönetimine yönelik görüşleri
  1. Tez No: 803562
  2. Yazar: TARİEL BAYLARBAYOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLUĞHAN SAVAŞ ÖKTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
1990'ların başında, yönetim endüstrisi dış kaynak kullanımına yol açan radikal bir değişim yaşadı. Bunun sonucunda yönetim teknikleri ortaya çıkmıştır. Birçok alanda sağladığı avantajlar nedeniyle kısa sürede birçok sektör tarafından benimsenmiştir. Bu, rekabet avantajı elde etmeyi, kaynakların kullanımını ve verimliliğini en üst düzeye çıkarmayı ve diğer sektörlere erişimi kolaylaştırmayı içerir. Denizcilik sektörünü de etkileyen gemi yönetiminde dış kaynak kullanımında artan bir trend var ve“Gemi Yönetiminde Dış Kaynak Kullanımı: Türk Armatörlerinin Üçüncü Şahıs Gemi İşletmeciliğine Karşı Tutumları”başlıklı bu çalışmada, Türk armatörlerin üçüncü şahıs gemi işletme hizmetlerine bakış açıları ve bu hizmetleri sağlayan işletmeler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde dış kaynak kullanımı kavramı, dış kaynak kullanımının nedenleri, çeşitleri, avantaj ve dezavantajları ve uygulama alanları üzerinde durulmuştur. Ayrıca, dış kaynak kullanımıyla ilgili terimlerin tanımları da verilmektedir. Bu çalışmada hem üçüncü taraf gemi işletmeciliği hem de armatörler tarafından gemi yönetimi detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise yüz yüze görüşmelerden elde edilen verilere istinaden grafiklerle sonuçlar gösterilmiş ve yorumlanmıştır . Çalışmanın 4.bölümünde navlun değerleri ile GDP değerlerinin ilgisinden bahsedilmiş, 2022 yılında Danube bölgesinde navlun fiyatlarinin degişmesi ile ilgili bilgiler verilmiş, incelenmiş ve sefer hesapları örnekleri verilmistir , aynı zamanda ekonotmetrik analiz yapılmıştır. En son bölümde tezimizin sonucu yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the early 1990s, the management industry experienced a radical change that led to outsourcing. As a result, management techniques emerged. Due to the advantages it provides in many areas, it has been adopted by many sectors in a short time. This includes gaining competitive advantage, maximizing the use and efficiency of resources, and facilitating access to other industries. There is an increasing trend in the use of outsourcing in ship management, which also affects the maritime industry, and in this study titled“Outsourcing in Ship Management: Attitudes of Turkish Shipowners to Third Party Ship Management”, Turkish shipowners' perspectives on third party ship management services and the companies providing these services are discussed in detail. examined. In the first part of this study, the concept of outsourcing, the reasons for outsourcing, its types, advantages and disadvantages and application areas are emphasized. Definitions of terms related to outsourcing are also provided. In this study, both third-party ship management and ship management by shipowners are discussed in detail. In the third part of the study, the results were shown and interpreted with graphics based on the data obtained from face-to-face interviews. In the 4th part of the study, the relationship between freight values and GDP values is mentioned, information about the change in freight prices in the Danube region in 2022 is given, examined and examples of voyage accounts are given, as well as econotometric analysis. In the last chapter, the conclusion of our thesis is written.