Performans sanatında dokümantasyon
Documentation in performance art
  1. Tez No: 803563
  2. Yazar: AYŞE DRAZ ORHON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UŞUN TÜKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez, Performans Sanatı ve dokümantasyonu arasındaki dinamikleri araştırıyor ve bazı durumlarda Performans Sanatı belgelerinin, performansın malzemeden/materyalden bağımsız doğasıyla çelişen bir şekilde ikincil bir sanat nesnesi olarak sanat piyasasına nasıl servis edildiğini inceliyor. Tez, araştırmasına, esasen tartışmalı bir kavram olan performans ve ona eşlik eden performatiflik kavramına bakarak başlıyor. Sosyal ve kültürel bağlamlardaki performansların evreninden sanatsal performanslar ve özellikle de Performans Sanatı'nın daha sınırlı dünyasına doğru ilerliyor. Performans Sanatı'nın tarihine ve gelişimine kısaca göz attıktan sonra, performansta 'canlılığın' nasıl tanımlandığını ve performansın dokümantasyonu ile karşılıklı bağımlılığını, yeniden canlandırma / yeniden icra gibi alternatif stratejileri de göz önünde bulundurarak, tartışmaya açıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the dynamics between Performance Art and its documentation, scrutinizing how in some cases Performance Art documentation is serviced back to the art market as a secondary art object contradicting the immaterial nature of performance itself. The thesis begins its exploration by looking at the contested concept of performance and performativity as its accompaniment. From the vast universe of performance in social and cultural contexts the thesis moves into the world of artistic performances and Performance Art in particular. Briefly looking at the history of Performance Art and its development, it then moves on to discuss how liveness is defined in performance, and the interdependency of performance and its documentation while also considering alternative strategies of re-enacment/re-performance.