Behçet hastalığında görülen nodüler deri lezyonlarında ultrasonografi
Ultrasonography in nodular skin lesions in behçet's disease
  1. Tez No: 803589
  2. Yazar: SEHER KÜÇÜKOĞLU CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEM MAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Behçet hastalarında görülen deri belirtilerinden olan eritema nodosum(EN) ve süperfisyal tromboflebit(STM) klinik olarak birbirine benzemektedir . Ayırıcı tanıları tam olarak deri biyopsi işlemi ile yapılmaktadır . Biz bu çalışmamızda yüzeyel ultrason kullanılarak bu 2 nodüler deri belirtisini ayırt etmeyi amaç edindik . 55 nodüler deri belirtisi olan behçet hastalarının deri lezyonları önce ultrason sonra da patoloji ile değerlendirildi . Sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırıldı . Elde edilen verilere bakıldığında EN lezyonları usg de hiperekoik , stm lezyonları ise hipoekoik olarak bulundu . istatiksel olark değerlendiridiğinde hiperekoik görüntünün eritema nososum ile , hiperekoik görüntünün de stm ile uyumlu olmaa olasılığının yüksek olduğu istatiksel olarak tespit edildi .
Özet (Çeviri)
Erythema nodosum (EN) and superficial thrombophlebitis (STM), which are skin symptoms seen in Behçet's patients, are clinically similar to each other. Differential diagnoses are made by skin biopsy. In this study, we aimed to distinguish these 2 nodular skin manifestations using superficial ultrasound. The skin lesions of behçet's patients with 55 nodular skin manifestations were evaluated first by ultrasound and then by pathology. The results were compared with the control group. Considering the data obtained, EN lesions were found to be hyperechoic on USG, and stm lesions were found to be hypoechoic. When evaluated statistically, it was found that the probability of hyperechoic image being compatible with erythema nososum and hyperechoic image being compatible with stm was statistically high.