Küme değerli fonksiyonların birleşik ölçülebilirliği hakkında
About jointly measurability for set-valued function
  1. Tez No: 803592
  2. Yazar: SEYİT KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN İLTER, DOÇ. DR. HÜLYA DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak küme değerli fonksiyonların temel tanım ve topolojik özellikleri verildikten sonra bu fonksiyonların ölçülebilirliği incelenmiştir. Daha sonra küme değerli fonksiyonların ölçülebilirlik teoremlerinin ve Projeksiyon Teoreminin ispatlarını detaylı olarak verebilmek için Polish ve Souslin uzaylarının topolojik özellikleri araştırılmıştır. Son olarak, fonksiyonel diferansiyel içerme için bir Cauchy probleminin çözümünün varlığı üzerine bir sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first, after giving the definitions and the basic topological properties of set-valued mappings, we study the measurability of these mappings. Next, we mainly focus on the topological properties of Polish and Souslin spaces to give the proof of the measurability theorems of set-valued mappings and the proof of the Projection Theorem in detail. Finally, we obtain a result about the existence of the solution of a Cauchy problem for functional differential inclusion under the jointly measurability hypothesis.