Multipl sklerozda fonksiyonel magnetik rezonans görüntüleme (fmrg) ile merkezi sinir sistemi rejenerasyonun gösterilmesi
Demonstration of central nervous system regeneration with functional magnetic resonance imaging (fmri) in multiple sclerosis
  1. Tez No: 803601
  2. Yazar: HAKAN ŞİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Multipl Sklerozda hastalığın erken dönemlerinden itibaren demyelinizasyona ek olarak aksona! hasarın da görüldüğü bilinmektedir. Klinikte fonksiyonel etkilenimi görmememize rağmen aksona! hasarın varolduğu özellikli MRG çalışmalarıyla gösterilmiştir . Bu grup hastalarda korteksin bir tür yeniden organizasyona giderek adaptif değişikliklere uğradığı söylenmektedir . Hem atak sonrası düzelme döneminde hem de varolan fonksiyonu koruma açısından bu kortikal reorganizasyonun önem taşıdığı son yıllarda fMRG çalışmalarıyla vurgulanmaktadır . Disabilite değerleri düşük ( ortalama EDSS= 1.54 ± 1.07) ve hastalık süresi (4.12 ± 2.21 ) kısa olan biri klinik izole sendrom , diğer 11 tanesi R&R MS olan toplam 12 vakada fMRG kullanılarak kortikal adaptif mekanizmalar çalışılmıştır. Üst ekstremite motor fonksiyonları tam olan hasta grubu ve kontrol grubunun basit motor görevlendirme sonrasında kortikal aktivasyon alanları Sensori Motor Korteks (SMC) ve SMC posterior kısmı olarak lokalize edildi ve aktive olan kortikal alan sayısı ipsilateral ve kontralateral hemisferlerde hesaplandı.
Özet (Çeviri)
.
Benzer Tezler
  1. Multipl sklerozda fonksiyonel magnetik rezonans görüntüleme (fMRG) ile merkezi sinir sistemi rejenerasyonun gösterilmesi
    Başlık çevirisi yok
    HAKAN ŞİLEK
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2004
    NörolojiMarmara Üniversitesi
    Nöroloji Ana Bilim Dalı
    DOÇ. DR. DİLEK İNCE GÜNAL
  2. Multipl Skleroz (MS) hastalarında motor uyaranlara karşı beyinde oluşan aktivite değişikliklerinin fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (fMRG) ile değerlendirilmesi
    Evaluation of the activity changes in the brain occuring during motor tasks in patients with Multiple Sclerosis by using functional Magnetic Resonance Imaging
    TANER ÇELİK
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2008
    Radyoloji ve Nükleer TıpDokuz Eylül Üniversitesi
    Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
    PROF. DR. EMEL ADA
  3. Erken başlangıçlı multiple skleroz hastalarının fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme ile kortikal fonksiyonların değerlendirilmesi
    Evaluation of cortical functions with functional magnetic resonance imaging of early-onset multiple sclerosis patients
    ONUR AKÇA
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2009
    Radyoloji ve Nükleer TıpHacettepe Üniversitesi
    Radyoloji Ana Bilim Dalı
    DOÇ. DR. KADER KARLI OĞUZ
  4. Erken evre multipl sklerozlu hastalarda serum ve bos'ta inflamasyon ve aksonal hasar biyobelirteçlerinin değerlendirilmesi
    Evaluation of inflammation and axonal damage biomarkers in serum and csf in patients with early stage multiple sclerosis
    GÜLCAN NEŞEM BASKAN
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2024
    NörolojiEge Üniversitesi
    Nörobilim Ana Bilim Dalı
    PROF. DR. AYŞE NUR YÜCEYAR
  5. Klinik izole sendromlu olgularda Konvansiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme incelemelerinde normal görünen beyaz ve gri cevherde, Difüzyon Tensor ve Manyetizasyon Transfer Görüntüleme yöntemleri ile tespit edilen doku hasar oranları ile kognitif süreçler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi.
    Assessment of the correlation between the cognitive procesess and the ratio of tissue damage determined by the diffusion tensor and magnetisation transverse imaging techniques in patients with clinical isolated syndrome with normal appearring white and gray matter in magnetic resonance imaging investigations
    MÜGE KOÇAK
    Tıpta Uzmanlık
    Türkçe
    Türkçe
    2011
    NörolojiMarmara Üniversitesi
    Nöroloji Ana Bilim Dalı
    PROF. DR. DİLEK INCE GUNAL