Multipl sklerozda fonksiyonel magnetik rezonans görüntüleme (fMRG) ile merkezi sinir sistemi rejenerasyonun gösterilmesi
- Tez No: 141822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK İNCE GÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
33 ÖZET Multipl Sklerozda hastalığın erken dönemlerinden itibaren demyelinizasyona ek olarak aksonal hasarın da görüldüğü bilinmektedir. Klinikte fonksiyonel etkilenimi görmememize rağmen aksonal hasarın varolduğu özellikli MRG çalışmalarıyla gösterilmiştir. Bu grup hastalarda korteksin bir tür yeniden organizasyona giderek adaptif değişikliklere uğradığı söylenmektedir. Hem atak sonrası düzelme döneminde hem de varolan fonksiyonu koruma açısından bu kortikal reorganizasyonun önem taşıdığı son yıllarda fMRG çalışmalarıyla vurgulanmaktadır. Disabilite değerleri düşük ( ortalama EDSS= 1.54 ±1.07) ve hastalık süresi (4.12 ± 2.21 ) kısa olan, biri klinik izole sendrom, diğer 11 tanesi R&R MS olan toplam 12 vakada fMRG kullanılarak kortikal adaptif mekanizmalar çalışılmıştır. Üst ekstremite motor fonksiyonları tam olan hasta grubu ve kontrol grubunun basit motor görevlendirme sonrasında kortikal aktivasyon alanları Sensori Motor Korteks (SMC) ve SMC posterior kısmı olarak lokalize edildi ve aktive olan kortikal alan sayısı ipsilateral ve kontralateral hemisferlerde hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Benzer Tezler
- Multipl sklerozda fonksiyonel magnetik rezonans görüntüleme (fmrg) ile merkezi sinir sistemi rejenerasyonun gösterilmesi
Demonstration of central nervous system regeneration with functional magnetic resonance imaging (fmri) in multiple sclerosis
HAKAN ŞİLEK
- Multipl Skleroz (MS) hastalarında motor uyaranlara karşı beyinde oluşan aktivite değişikliklerinin fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (fMRG) ile değerlendirilmesi
Evaluation of the activity changes in the brain occuring during motor tasks in patients with Multiple Sclerosis by using functional Magnetic Resonance Imaging
TANER ÇELİK
Tıpta Uzmanlık
Türkçe
2008
Radyoloji ve Nükleer TıpDokuz Eylül ÜniversitesiRadyodiagnostik Ana Bilim Dalı
PROF. DR. EMEL ADA
- Erken başlangıçlı multiple skleroz hastalarının fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme ile kortikal fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of cortical functions with functional magnetic resonance imaging of early-onset multiple sclerosis patients
ONUR AKÇA
Tıpta Uzmanlık
Türkçe
2009
Radyoloji ve Nükleer TıpHacettepe ÜniversitesiRadyoloji Ana Bilim Dalı
DOÇ. DR. KADER KARLI OĞUZ
- Erken evre multipl sklerozlu hastalarda serum ve bos'ta inflamasyon ve aksonal hasar biyobelirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of inflammation and axonal damage biomarkers in serum and csf in patients with early stage multiple sclerosis
GÜLCAN NEŞEM BASKAN
- Klinik izole sendromlu olgularda Konvansiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme incelemelerinde normal görünen beyaz ve gri cevherde, Difüzyon Tensor ve Manyetizasyon Transfer Görüntüleme yöntemleri ile tespit edilen doku hasar oranları ile kognitif süreçler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi.
Assessment of the correlation between the cognitive procesess and the ratio of tissue damage determined by the diffusion tensor and magnetisation transverse imaging techniques in patients with clinical isolated syndrome with normal appearring white and gray matter in magnetic resonance imaging investigations
MÜGE KOÇAK
Tıpta Uzmanlık
Türkçe
2011
NörolojiMarmara ÜniversitesiNöroloji Ana Bilim Dalı
PROF. DR. DİLEK INCE GUNAL