Deneysel olarak oluşturulan peri-implant defektlerde bifazik kalsiyum sülfat greft ve deve kuşu yumurta ve zar tozu içeren kemik greftlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the in vivo efficacy of bone grafts containing biphasic calcium sulfate and ostrich eggshell and membrane powder in peri-implant bone defects
  1. Tez No: 803634
  2. Yazar: ZİYA OZAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu deneysel çalışmada, bifazik kalsiyum sülfat ve devekuşu yumurta kabuğu/deve kuşu kabuğu zarı tozu karışımının peri-implant kemik defektleri üzerindeki etkinliğini değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada 16 adet erişkin Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Her bir tavşanın sağ ve sol femur kemiklerine implant (BIODENTOSS® DOME, Konya, Türkiye) yerleştirildikten sonra implantın bir tarafında bir defekt oluşturuldu. Her defekte bifazik kalsiyum sülfat (BA) içeren greft, yumurta kabuğu tozu ve membran proteini (ZP+) içeren greft, yumurta kabuğu tozu (ZP-) içeren greft uygulandı. Ayrıca kontrol grubu (n=8) oluşturuldu. 3 ay sonra hayvanlar sakrifiye edildi. Tüm örnekler histomorfometrik yöntem ve mikro-CT görüntüleme ile analiz edildi ve veriler tek yönlü ANOVA ve Tukey HSD testi ile istatistiksel olarak analiz edildi (p=0.05). Histomorfometrik analize göre greft gruplarında partiküllerin yüzeyinde tek sıra halinde osteoblastik hücreler gözlendi. Gruplar arasındaki kemik alanı yüzdeleri karşılaştırıldığında, BA ve ZP+ grupları arasında anlamlı fark bulunmadı (P>0,05). Kemik-implant teması (BIC) ile sırasıyla BA (37,01±3,69), ZP+(29,09±1,44), ZP-(26,39±2,62) ve KONTROL (24,45 ±2,02) ile (MICROCT) ölçümleri.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, it was aimed to evaluate the efficacy of biphasic calcium sulfate and ostrich eggshell/ostrich shell membrane powder mixture on periimplant bone defects. 16 adult New Zealand rabbits were used in the study. After the implant (BIODENTOSS® DOME, Konya, Türkiye) was placed in the right and left femur bones of each rabbit, a defect was created on one side of the implant. A graft containing biphasic calcium sulfate (BA), a graft containing eggshell powder and membrane protein (ZP+), and a graft containing eggshell powder (ZP-) were applied to each defect. In addition, a control group (n=8) was formed. After 3 months, the animals were sacrificed. All samples were analyzed by histomorphometric method and micro-CT imaging, and data were statistically analyzed by one-way ANOVA and Tukey HSD test (p=0.05). According to the histomorphometric analysis, single rows of osteoblastic cells were observed on the surface of the particles in the graft groups. When the bone area percentages were compared between the groups, no significant difference was found between the BA and ZP+ groups (P>0.05). With bone-implant contact (BIC), BA (37.01±3.69), ZP+(29.09±1.44), ZP-(26.39±2.62) and CONTROL (24.45±2), respectively ,02) to (MICROCT) measurements.