İstihdam, işsizlik ve açık işlerin analizi: Beveridge Eğrisi
Analysis of employment, unemployment and vacancies: The Beveridge curve
- Tez No: 803635
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Ekonomik istikrarsızlığın nedenlerinden biri olan işsizlik sorununa daha etkin çözümler geliştirebilmek için düzenli analiz ve yorumlara ihtiyaç duyulmaktadır. İşgücü piyasasının arz ve talep yönleri hakkında bilgi veren“İstihdam, İşsizlik ve Açık İşlerin Analizi: Beveridge Eğrisi”başlıklı bu çalışmanın amacı; işgücü piyasasında yıllar içinde meydana gelen değişiklikleri incelemek, yorumlamak, işsizliğin türünü ve nedenlerini tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirerek akademik çalışmalara ve güncel araştırmalara katkıda bulunmaktır. Bu çalışmada, küreselleşme ile birlikte gelişen teknoloji ve artan nüfusun bir yansıması olarak işgücü piyasasındaki değişimin istihdam, işsizlik ve açık işler üzerindeki etkisi incelenmektedir. Daha sonra Türkiye'de açık iş, işe yerleştirme ve kayıtlı işsiz sayıları arasındaki ilişki zaman serileri ile analiz edilmiştir. ARDL modeli metodoloji olarak kullanılmıştır. Analiz sonucunda uzun dönemde işsiz sayısı ile açık iş sayısı arasında negatif bir ilişkinin saptanması, Türkiye'de Beveridge Eğrisi'nin varlığını doğrulamaktadır. Açık iş sayısı ile işe yerleştirme sayısı arasında uzun vadede pozitif bir ilişkinin varlığı ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla, ekonomik istikrarsızlığın nedenlerinden biri olan işsizlik sorununun çözümünde açık işler aktif bir role sahiptir. Sağlıklı bir işgücü piyasasının oluşmasında, İŞKUR, il istihdam ve mesleki eğitim kurulları, özel istihdam büroları, yerel yönetimler, üniversiteler, meslek odaları, sendikalar, dernekler vb. aktörlerin ortak sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri ve işsizliği azaltacak politikaların geliştirilmesi istihdama katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Regular analyzes and comments are needed in order to develop more effective solutions to the unemployment problem, which is one of the causes of economic instability. The aim of this study, titled“Analysis of Employment, Unemployment and Vacancies: The Beveridge Curve”, which gives information about the supply and demand aspects of the labor market; To examine and interpret the changes in the labor market over the years, to identify the type and causes of unemployment, to contribute to academic studies and current research by developing solutions. In this study, the effect of the change in the labor market on employment, unemployment and vacant jobs as a reflection of the developing technology and increasing population with globalization is examined. Then, the relationship between vacant jobs, job placements and the number of registered unemployed in Turkey was analyzed with time series. The ARDL model was used as a methodology. As a result of the analysis, the determination of a negative relationship between the number of unemployed and the number of job vacancies in the long run confirms the existence of the Beveridge curve in Turkey. There is a long-term positive relationship between the number of vacant jobs and the number of job placements. Therefore, vacant jobs have an active role in solving the unemployment problem, which is one of the causes of economic instability. In the formation of a healthy labor market, İŞKUR, provincial employment and vocational education boards, private employment offices, local administrations, universities, professional chambers, unions, associations etc. acting with a sense of common responsibility and developing policies to reduce unemployment will contribute to employment.