Küresel gösterge eğrilerinin yönlü eğrileri
Directional curves of spherical indicatrix curves
  1. Tez No: 803649
  2. Yazar: FATMA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eğrilerin kullanım alanları, birleştirilmiş eğriler, yönlü eğriler, {N, C, W} alternative hareketli çatı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Frenet türev formülleri, çalışmada kullandığımız birim hızlı bir eğrisinin teğetler ve asli normal gösterge eğrilerinin {N, C, W} alternatif hareketli çatısı ile ilgili temel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde 3 boyutlu Öklid uzayında birim hızlı eğrisinin teğetler gösterge eğrisinin yönlü eğrilerinin Frenet aparatları, alternatif hareketli çatısı cinsinden bulunmuşturr. Buna bağlı olarak eğrinin genel helis, slant helis ve C-slant helis karakterizasyonları verilmiştir. Dördüncü bölümde, benzer şekilde birim hızlı eğrisinin asli normal gösterge eğrisinin yönlü eğrilerinin Frenet aparatları, alternatif hareketli çatısı cinsinden bulunmuştur. Son olarak bu yönlü eğrilerin bazı karakterizasyonları belirlenmiştir ve örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of 4 parts. In the first chapter, information about the usage areas of curves, combined curves, directional curves, {N, C, W} alternative moving frame is given. In the second chapter, basic information about Frenet deriative formulas and {N, C, W} alternative moving frame of tangent indicatrix and principal indicatrix curves of a unit speed curve are given. In the third chapter, the Frenet apparatus of direction curves of tangent indicatrix curve of the unit speed curve is investigated in terms of {N, C, W} alternative moving frame, in 3-dimensional Euclidean space. Accordingly, general helix, slant helix and C-slant helix characterizations of the curve are given. In fourth chapter, similary, the Frenet apparatus of direction curves of principal normal indicatrix curve of the unit speed curve is obtained in terms of the {N, C, W} frame. Lastly, same characterizations of the this direction curves are determined and exampes are given.