Benign rolandik epilepsi hastalarında beyin manyetik rezonans görüntülemede morfometrik özelliklerin yapay zeka ile değerlendirilmesi
Evaluation of morphometric properties of brain magnetic resonance imaging in benign rolandic epilepsy patients by artificial intelligence
- Tez No: 803686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDDIKA HALICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışmamızda benign rolandik epilepsi (BRE) hastalarında, sağlıklı bireylere kıyasla beyindeki morfometrik farklılıkları saptamayı, elde edilen bulguları klinik verilerle birlikte değerlendirmeyi, literatüre kıyasla daha büyük ve homojen bir popülasyonla çalışarak daha objektif sonuçlar elde etmeyi planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda retrospektif olarak, İzzet Baysal EAH'nde BRE tanısı ve 3D izovolümetrik T1A görüntüsü olan, 6-9 yaş hasta grubu ve benzer yaş-cinsiyetteki kontrol grubunun görüntüleri incelenmiştir. MRG'de patoloji saptanmayanlar, CAT12 programı ile morfometrik olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya hasta grubunda 46, kontrol grubunda 50 kişi olmak üzere 96 kişi dahil edilmiştir. Hasta grubunda hem rolandik hem de rolandik bölge dışındaki alanlarda, hacimsel azalma ve kortikal incelme saptanmıştır. Hasta grubunda lokal girifikasyon indeksinde ve sulkal derinlikte artış gösteren alanlar saptanmıştır. BRE'li hastalardaki morfometrik değişiklik alanları, DEHB, dil problemi ve davranış bozukluğu için önemli alanlarla örtüşmeler göstermekteydi. BRE'li hastalarda, ortalama kalınlıkta anlamlı incelme varken, total gri cevher hacminde anlamlı farklılık saptanmamıştır. Her iki grupta yaş arttıkça kortikal kalınlık azalırken, total gri cevher hacmi hafif artış göstermekteydi. Hasta grubunda, karbamazepin veya valproik asit kullananlarda, ilaç kullanmayanlara göre hacimsel azalma ve kortikal incelme gösteren alanlar mevcuttu. Sonuç: BRE'li hastalarda, rolandik bölgenin yanısıra rolandik bölge dışında da hacimsel azalma ve kortikal incelme meydana gelmektedir. BRE'li hastalarda kortikal kalınlığın, hacim verisine kıyasla daha erken bir belirteç olabileceği düşünülmüştür. BRE'deki bazı komorbiditelerin sıklığının, morfometrik değişiklik alanlarındaki örtüşmelerden kaynaklanabileceği düşünülmüştür. Çalışmamızda, literatüre ek olarak, valproik asit veya karbamazepin kullananlarda ilaç kullanmayanlara kıyasla anlamlı morfometrik değişikliklerin varlığı, çalışma grubumuzun azlığından da kaynaklanabileceği gibi bu alanda daha çok araştırma yapılması gereksinimini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we planned to determine the morphometric differences in the brain of patients with benign rolandic epilepsy (BRE) compared to healthy individuals, to evaluate the findings together with clinical data, and to obtain more objective results by working with a larger and homogeneous population compared to the literature. Materials and Methods: In our study, the brain MRI images of the 6-9 years old patient group, who were diagnosed with BRE and had 3D isovolumetric T1W images and the control group of similar age and gender, were examined retrospectively at the İzzet Baysal Training and Research Hospital. Those without pathology in MRI were evaluated morphometrically with the CAT12 program. Results: A total of 96 people, 46 in the patient group and 50 in the control group were included in the study. In the patient group, volumetric reduction and cortical thinning were detected in both rolandic and non-rolandic regions. In the patient group, areas showing an increase in the local gyrification index and sulcal depth were detected. Areas of morphometric change in patients with BRE overlapped with significant areas for ADHD, language problem and behavior disorder. While there was significant thinning in mean thickness in patients with BRE, no significant difference was found in total gray matter volume. In both groups, cortical thickness decreased with increasing age, while total gray matter volume increased slightly. In the patient group, there were areas showing volume reduction and cortical thinning in those using carbamazepine or valproic acid compared to those not using the drug. Conclusion: In patients with BRE, volumetric reduction and cortical thinning occur outside the rolandic region as well as in the rolandic region. It was thought that cortical thickness may be an earlier marker compared to volume data in patients with BRE. It has been thought that the frequent occurrence of some comorbidities in BRE may be due to overlaps in the areas of morphometric changes. In our study, in addition to the literature, significant morphometric changes were found in those who used valproic acid or carbamazepine compared to those who did not use drugs. This may be due to the small number of our study group, and our study reveals that more research is needed in this area.