Tedavi naif kronik hepatit B tanılı hastalarda karaciğer yağlanmasının NON-invaziv testler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of fatty liver on NON-invasive tests in patients with treatment-naive chronic hepatitis B
- Tez No: 803685
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARGIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BAHADIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kronik hepatit B tüm dünyayı etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kronik hepatit B'de karaciğer fibrozisini belirlemede karaciğer biyopsisi altın standart yöntem olup dezavantajları sebebiyle non-invaziv yöntemler geliştirilmektedir. Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı giderek artan bir karaciğer yağlanması nedenidir, toplumda sık görülmektedir. Çalışmamız tedavi naif kronik hepatit B tanılı hastalarda karaciğer yağlanmasının non-invaziv testler üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladı. Çalışmamız Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde 2016- 2022 tarihleri arasında karaciğer biyopsileri yapılan tedavi naif kronik hepatit B tanılı 531 hastada retrospektif olarak yapılmıştır. İshak skorlamasıyla karaciğer biyopsileri non-significant fibrozis F0-2, significant fibrozis F3-6 olarak sınıflandırıldı. Karaciğer yağlanması varlığı değerlendirildi. Non-invaziv testlerden APRI, FIB-4 ve GPR ile hepatik steatozu olan ve olmayanların karaciğer fibrozisi öngörücülüğü ROC eğrisi çizilerek AUC değerlendirildi. Yaş ortalaması 42,8 olan hastaların çoğunluğu erkekti (n=327, 61,6%). En sık fibrozis evresi F0 (n=166, 31,3%) ve F1 (n=171, 32,2%) idi. Hastaların 192'sinde (36,2%) karaciğer yağlanması vardı. Steatozu olanlarda (n=192) fibrozisi öngören en iyi sensitiviteye sahip test FIB-4 >0,6 iken, fibrozisi ekarte eden en iyi spesifiteye sahip test APRI ≤1,5 olmasıydı. Steatozu olmayanlarda (n=339) fibrozisi öngören en iyi sensitiviteye sahip test FIB-4 >0,6 iken, en iyi spesifiteye sahip test APRI ≤1,5'in altında olmasıydı. Significant fibrozisi ekarte etmekte APRI, FIB-4 ve GPR'nin external cutoff değerleri ile NPV ve sensitivitesi steatozu olanda >%92,3 ve >%84,4, steatozu olmayanda >%92,2 ve >%73,9 olarak bulundu. Significant fibrozisi ekarte etmekte internal cutoff değerleri ile APRI, FIB-4 ve GPR'nin NPV ve sensitivitesi steatozu olanda >%92,5 ve >%84,3, steatozu olmayanda >%90,2 ve >%52,5 olarak bulundu. Steatozu olanlarda (n=192) APRI, FIB-4, GPR için“optimal”eşik değerler (internal cutofflar), ROC analizi ile belirlendi. En iyi sensiviteye sahip test APRI iken en iyi spesifiteye sahip test FIB-4 olarak bulundu. AUROC değeri FIB- 4'ün 0,841 ile mükemmel öngörücülükte, GPR'nin 0,742 ve APRI'nin 0,774 ile kabul edilebilir öngörücülükte olduğu bulundu. Steatozu olmayanlarda (n=339) APRI, FIB-4, GPR için internal cutofflar, ROC analizi kullanılarak saptandı. En iyi sensitiviteye sahip test GPR, en iyi spesifiteye sahip test FIB-4 olarak bulundu. AUROC değerleri APRI, FIB-4 ve GPR'nin 0,788, 0,771 ve 0,792 ile kabul edilebilir öngörücülüğe sahipti. KHB tanılı hastalarda APRI, FIB-4 ve GPR'nin significant fibrozis öngörücülüğünün kabul edilebilir olduğu bulundu. Bu testlerin significant fibrozisi ekarte etmekte kullanılması daha faydalı olabilir. Ayrıca FIB-4 testi ile significant fibrozis ekarte edilerek, günlük klinik pratikte karaciğer biyopsisi ihtiyacında azalma sağlayabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Chronic hepatitis B (CHB) and non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) are important public health problems all over the world. Liver biopsy is the gold standard for the diagnosis of liver fibrosis in CHB. However, it has many limitations. Several non-invasive tests (NITs) were developed to predict significant fibrosis in CHB patients. In the present study, we aimed to evaluate the impact of liver steatosis on non-invasive tests (NITs) in treatment-naive chronic hepatitis B (CHB) patients. This retrospective study included 531 treatment-naive CHB patients who underwent liver biopsy between 2016 and 2022. Patients with F0-2 and F3-6 were classified into non-significant and significant fibrosis groups, respectively. The presence of liver steatosis was also evaluated in the both groups on biopsies. The efficacy of NITs compared in the prediction of significant fibrosis in patients with or without hepatic steatosis statistically. The AUROC of FIB-4, APRI and GPR in the prediction of significant fibrosis with hepatic steatosis were 0.841, 0.774 and 0.742, respectively. The NPV 1of FIB-4 in the prediction of significant fibrosis with hepatic steatosis was 30.1% and specificity was 47.4%. The AUROC of FIB-4 was higher than those of APRI and GPR in the prediction fibrosis with hepatic steatosis. FIB-4 has good accuracy in the prediction of significant fibrosis in Caucasian treatment- naive CHB patients with hepatic steatosis. The diagnostic performance of FIB-4 seems higher then APRI and GPR. Additionally, NITs worked better in the exclusion of significant fibrosis than in the prediction of significant fibrosis. Consequently, these tests may reduce the need for liver biopsy in clinical practice.