Sağlık sistemlerinde bekleme hattı modellerinin kullanımı ve geliştirilen simülasyon modelinin bir polikliniğin hasta kabul sistemine uygulanması
- Tez No: 80370
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUT IRMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
- 53 - V. ÖZET Bu çalışmada, bekleme hattı (kuyruk) bilgisayar benze tim (simülasyon) modeli ile, İstanbul Tıp Fakültesi, Genel Nöroloji Polikliniği ' nin hasta kabul politikası belirlenmeye çalışılmıştır. Genel Nöroloji Polikliniği'nin hasta yükü, çekim alanı ve hastalara ilişkin bazı bilgilerin öğrenilmesi amacıyla retrospektif ve prospektif çalışmalar yapılmıştır. Retrospek- tif çalışmada polikliniğe ait 1983, 1984, 1985 kayıt defter leri tam sayım yöntemi ile taranmıştır. Tarafımızdan hazırla nan bir görüşme formu kullanılarak, 1986'nm ilk üç ayında, 200 normal başvurulu hasta ile yüzyüze görüşülmesi sonucu prospektif çalışmaya ilişkin veriler derlenmiştir. Acil hastalara ilişkin gelişler arası süre dağılımı ile muayene süresi dağılımının ve normal başvurulu hastalara ilişkin muayene süresi dağılımının belirlenmesi amacıyla, 1986'nın ilk üç ayında, 63 acil ve 201 normal başvurulu has tanın poliklinik içerisindeki hareketleri (muayeneye giriş ve çıkış saatleri) gözlenmiş ve söz konusu dağılımlar elde edil miştir. Genel Nöroloji Polikliniği benzetim modeline ilişkin PL/I dili ile bir bilgisayar benzetim programı hazırlanmış tır.- 54 - Tarafımızdan hazırlanan bu benzetim modeline göre, po liklinik yöneticileri, öngördükleri hasta yükü ve hekim sayı sına göre, her blok sayısı ve bloklar arası randevu aralığı na karşılık gelen poliklinik işleyiş göstergelerinin alacağı değerleri, hazırlanan bilgisayar benzetim programı vasıtasıy la elde edebilir ve kendilerine en uygun olan bireysel veya blok randevu programını seçebilirler. Sonuç olarak, hazırlanan bilgisayar benzetim progra mında, hasta yükü, hekim sayısı, blok sayısı ve bloklar arası randevu periyodu değişkenlerinin kontrol edilebilir olmasının, hekim sayısının belirlenmesi, bireysel ve blok randevu program larının düzenlenmesi işlemlerine olanak sağlamakta olduğu gös terilmiştir.
Özet (Çeviri)
55 - VI. SUMMARY Use of Waiting-Line Models in Health Systems: Creation of Simulation Model to fit the Appointment Schedule of an Outpatient Clinic. In this study, we aimed at developing an appointment schedule system for the General Neurology Outpatient Clinic of Istanbul Medical Faculty, using a computer simulation model. Both prospective and retrospective studies were made in order to bring out the capacity and the attraction area of the clinic and to gather information about some of the characteristics of the patients attending the clinic. In the retrospective study, the clinic's registers for the years 1983, 1984 and 1985 were exhaustively analyzed where as in the prospective study data were gathered by means of a standart questionnaire applied to 200 patients attending the clinic in the first trimester of 1986 in face to face interviews. In order to determine the distribution of the service time (auscultation time in minutes) for emergency and non emergency patients and that of the inter-arrivals time of the emergency patients, the timing of in-and-out moves of 63 emergency cases and that of 201 non-emergency patients were- 56 - observed, during the same period. We then created a computer simulation program to fit the model of the General Neurology Outpatient Clinic, using the PL/I language. This program provides the clinic's administrators with precise information about the expected values of the outcomes of the number of blocks and inter-blocks appointment intervals, and allow them to choose either the individual or block appointment system schedule, in accordance with the clinic's capacity. Finally, we can say that the outcome of our study can make it possible to take under control such variables as the number of patients (users), that of physicians (servers), that of blocks and interblocks intervals and can thus provide the administrators with the ability to schedule rationally individual and block appointments.