Investigation on synbiotic interactions between catechin and probiotic bacteria: Aggregation, adhesion, and anti-cancer analyses
Kateşin ve probiyotik bakteriler arasındaki sinbiyotik etkileşimlerin araştırılması: Agregasyon, adezyon ve anti-kanser analizleri
  1. Tez No: 803707
  2. Yazar: SENA DAVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ÜNAL, DOÇ. DR. HASAN UFUK ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Güçlü antioksidan, antibakteriyel ve antikanser potansiyeli olan kateşin, doğada ve insan beslenmesinde en bol bulunan fenolik bileşiklerden biridir. Probiyotik bakteriler, yeterli miktarda tüketildiğinde konakçıya yarar sağlayan mikroorganizmalar olarak tanımlanır. Gastrointestinal kanalda (GIT) birlikte bulunan fenoliklerin ve probiyotiklerin sinbiyotik ilişkisi ve sinbiyotik etkileşimin etkileri tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada, kateşinin iyi bilinen probiyotik bakteriler Lactobacillus acidophilus LA-5 (LA-5) ve Lacticaseibacillus rhamnosus GG (LGG) üzerindeki etkilerini ve kombinasyonun kolon kanseri hücreleri Caco-2 üzerindeki in vitro sitotoksik etkilerini araştırmayı amaçlandı. Kateşinin bakteri büyümesi, oto-agregasyon, ko-agregasyon, adezyon, antioksidan ve antikanser üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuçlar, kateşinin LA-5'in bakteriyel büyümesine katkıda bulunduğunu gösterdi. Ayrıca, LA-5 ve LGG'nin yapışma özelliğini, LA-5'in oto-agregasyonunu, LA-5'in S. aureus ile birlikte ko-agregasyonunu, LGG'nin antioksidan özelliğini geliştirmiştir. Ek olarak, kateşin varlığında gelişen LA-5, Caco-2'nin hücre ölümüne kontrole göre daha fazla yol açarken, LA-5'in genotoksisite özelliğini etkilemedi. Bununla birlikte kateşin, LGG'nin sitotoksisite ve genotoksisite özelliklerini desteklemedi. Sonuç olarak, kateşin, probiyotik bakterilerin birçok fizyolojik özelliğini iyileştirmiştir ve bu nedenle, kateşin ve probiyotiklerin sinbiyotik ilişkisi, yeni nutrasötikler formüle etme potansiyeline sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
Catechin, which has strong antioxidant, antibacterial, and anticancer potential, is one of the most abundant phenolic compounds in nature and in human diet. Probiotic bacteria are defined as microorganisms that confer a health benefit on the host, when administered in adequate amounts. The synbiotic relationship of phenolics and probiotics that are found together in the gastrointestinal tract (GIT) and the effects of synbiotic interaction are not fully understood. This study aimed to investigate the effects of catechin on well-known probiotic bacteria Lactobacillus acidophilus LA-5 (LA-5) and Lacticaseibacillus rhamnosus GG (LGG), and in vitro cytotoxic effects of the combination on colon cancer cells Caco-2. Effects of catechin on bacterial growth, auto-aggregation, co-aggregation, adhesion, antioxidant and anticancer were examined. Results indicated that catechin contributed to the bacterial growth of LA-5. In addition, it enhanced the adhesion property of LA-5 and LGG, auto-aggregation of LA-5, co-aggregation of LA-5 with S. aureus, antioxidant property of LGG. Moreover, LA-5 grown in the presence of catechin led to higher cell death of Caco-2 when compared to control while it did not influence the genotoxicity property of LA-5. However, catechin did not promote the cytotoxicity and genotoxicity properties of LGG. In conclusion, catechin improved many physiological properties of probiotic bacteria and thus, synbiotic relationship of catechin and probiotics may have the potential to formulate new nutraceuticals.