Kemik mineral dansitesinin ossikuler defekt tanısında ve rekonstrüksiyon başarısında prognostik değeri
The prognostic value of bone mineral density in the diagnosis of ossicle defect and the success of reconstructive
  1. Tez No: 803757
  2. Yazar: AYKUT KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada intraoperatif tanısı konulmuş kemikçik zinciri defektif ve kemikçik zinciri sağlam hasta gruplarında preoperatif yapılan temporal bilgisayarlı tomografi incelemesinde inkus gövdesi ve lentiküler prosese uyan bölgedeki inkus uzun kolu mineral dansitesi ölçülmüştür. Çalışmanun amacı ölçülen dansite değerleriyle kemikçik defekti arasında ilişki varsa saptamak, defektif kemikçik zinciri olan hastalarda preoperatif ve postoperatif yapılan odyolojik incelemelerle ölçülen kemikçik mineral dansitesiyle hava kemik aralığı kazancı arasında ilişki varsa saptamak, cinsiyet ve yaşa göre dansite değerlerinde ve rekonstrüksiyon başarısında farklılık olup olmadığını incelemektir. Gereç ve yöntem: Kliniğimizde kronik otitis media nedeniyle tip 1 timpanoplasti yapılmış operasyon sırasında kemikçik zincirin intakt olduğu 53 hasta kemikçik zincir sağlam gruba dahil edilmiştir. Operasyon sırasında inkus uzun kolu defekti olup bone cement yardımıyla kemikçik zincir rekonstrüksiyonu ve tip 2 timpanoplasti uygulanan 53 hasta kemikçik zinciri defektif gruba dahil edilmiş olmak üzere toplam 106 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların 0.4- 0.6 mm kesitlerle çekilmiş temporal bilgisayarlı tomografi incelemelerinde inkus gövdesi, inkus uzun kolunun lentiküler prosese uyan bölgesinden ve oksipital kemikten Hounsfield Ünitesi cinsinden dansite ölçümleri yapılmıştır. Bu değerler kemikçik zincir sağlam ve defektif gruba göre, cinsiyet ve yaşa göre değerlendirilmiştir. Ayrıca kemikçik zinciri defektif olan hasta grubunda bulunup postoperatif muayenesinde timpan membranı perfore olan ve kontrollerine devam etmeyen hastalar çıkarılmıştır. Kalan 38 hastanın postoperatif odyolojik ölçümleri yapılmıştır. Preoperatif odyolojik incelemeye göre hava kemik aralığı desibel değişimi yüzde olarak hesaplanmıştır. Bu değerler preoperatif dansite değerleriyle birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective In this study measured the mineral density of the incus body and incus long process in the region corresponding to the lenticular process in the temporal computed tomography examination performed preoperatively in patients with ossicular chain defective and ossicular chain intact patient groups diagnosed intraoperatively. The study was aimed to determine if there is a relationship between ossicular mineral density measured by postoperative audiological examinations and air bone gap gain, and to examine whether there is a difference in density values and reconstruction success according to gender and age. Materials and methods: In our clinic, 53 patients who underwent type 1 tympanoplasty due to chronic otitis media and whose ossicular chain was intact during the operation were included in the ossicular chain intact group. 53 patients with incus long process defect who underwent ossicular chain reconstruction with the help of bone cement and type 2 tympanoplasty during the operation were included in the ossicular chain defective group. A total of 106 patients were included in the study. In the temporal computed tomograhy examinations of the patients taken with 0.4-0.6 mm sections, density measurements in Hounsfield Unit were made from the body of the incus, the region of the long process of the incus corresponding to the lenticular process, and the occipital bone. These values were evaluated according to the ossicular chain intact and defective group, and according to gender and age. In addition, patients with the perforated tympanic membrane in the postoperative examination in the patient group with defective ossicular chain and patients who did not continue their controls were excluded. Postoperative audiological measurements of the remaining 38 patients were performed. Air bone gap decibel change was determined in percent according to preoperative audiological examination. These values were examined together with the preoperative density values.