Çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerin erken dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of early term outcomes of very low birth weight preterm infants
- Tez No: 803758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KURTHAN MERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızda Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Ünitesi'nde yatan çok düşük doğum ağırlıklı(ÇDDA) preterm bebeklerde prenatal, natal ve postnatal özelliklerinin erken dönem neonatal sonuçlar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2021- 1 Ocak 2022 yılları arasında (1 yıllık sürede) hastanemiz yenidoğan ünitesinde yatan 121 çok düşük doğum ağırlıklı bebek dahil edildi. Doğum ağırlığı 500 g ile 1500 g arasında olan bebeklerin dosyaları retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya dahil edilen bebeklerin demografik, klinik özellikleri, risk faktörleri ve mortalite ve majör morbidite verileri kaydedildi. Eldeki veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 121 prematüre yenidoğan dahil edilmiştir. Prematüre bebeklerin 69'u (%57,0) erkek , 52'si (%43,0) kız idi. Preterm bebeklerin 16'sı (%13,2) 500-750 g, 34'ü (%28,1) 751-1000 g, 38'i (%31,4) 1001-1250 g, 33'ü (%27,3) 1251-1500 g aralığında idi. Preterm bebeklerin doğum ağırlığı ortalaması 1073,7±257,1 gram, gestasyonel yaş ortalaması 27,76±2,31 hafta idi. Tamamlanmış antenatal steroid kür alan hasta sayıs 47 (%38,8) idi. Hastanede yatış süreleri ortalaması 53,3 (2-238) gün olarak saptandı. Çalışmaya dahil edilen bebeklerin 67 (%55,4)'sinin doğum salonunda canlandırma ihtiyacı olduğu belirlendi. Çalışmamıza dahil edilen bebeklerin 91 (%75,2)'sinde RDS, 32 (26,4)'ünde orta-ağır BPD, 38( %31,4)'ünde PDA, 23 (%19,3)'ünde kültür(+) nazokomiyal sepsis, 15 (%12,4)'ünde NEK evre 2 ve üstü, 25( %20,7)'sinde Evre 3-4 IVK ve 9 (%7,4)'inde ROP (evre 3-4) saptandı. Hastaların 23 (%19)'ünde mortalite gözlendi. Binary lojistik regresyon analiziyle mortalite ile doğum ağırlığı (OR 1,00, %95 CI 1,002-1,007), gestasyonel yaş (OR 1,65, %95 CI 1,289-2,127), 1.dk APGAR skoru (OR 1,72, %95 CI 1,238-2,400), 5. dk APGAR skoru (OR 1,80, %95 CI 1,247-2,614), doğumda resüsitasyon (OR 4,94 %95 CI 1,569-15,605), doğumda entübasyon (OR 6,60, %95 CI 2,090-20,866), PDA varlığı (OR 0,127, %95 Cl 0,046-0,347), ilk eritrosit transfüzyon zamanı (OR 1,263 %95 CI 1,102-1,448), invaziv mekanik ventilasyon süresi (OR 0,97 %95 CI 0,957-0,997), ve postnatal 1,3, 5 ve 7. Günde mayi alımının (sırasıyla (OR 0,97 %95 CI 0,956-0,987, OR 0,96%95 CI 0,942-0,978, OR 0,96 %95 CI 0,95-0,98, OR 0,97 %95 CI 0,967-0,991) ilişkili olduğu saptandı. Sonuç: Çalışmamızda ÇDDA bebeklerde gestasyonel yaş ve doğum kilosu düştükçe mortalitenin arttığı gözlendi. Doğum salonunda uygulanan invaziv müdahaleler, APGAR skoru, postnatal dönemde yüksek sıvı alımı ve invaziv mekanik ventilasyon süresi ÇDDA bebeklerde mortalite ile ilişkiliydi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to evaluate the effects of prenatal, natal and postnatal characteristics on early neonatal outcomes in very low birth weight preterm infants(VLBW) hospitalized in Adana City Training and Research Hospital Neonatal Unit. Materials and Methods: A total of 121 very low birth weight infants hospitalized in the neonatal unit of our hospital between January 1, 2021 and January 1, 2022 (for a period of 1 years) were included in the study. The files of infants with a birth weight between 500 g and 1500 g were reviewed retrospectively. Demographic, clinical characteristics, risk factors, mortality and major morbidity data of the infants included in the study were recorded. Obtained data were analyzed statistically. Results: A total of 121 premature newborns were included in the study. Of the premature infants, 69 (57.0%) were boys and 52 (43.0%) were girls. 16 (13.2%) of preterm infants were 500-750 g, 34 of them (28.1%) were 751-1000 g, 38 (31.4%) were 1001-1250 g, 33 (27.3%) were in the range of 1251-1500 g. The mean birth weight of preterm infants was 1073.7±257.1 grams, and the mean gestational age was 27.76±2.31 weeks. The number of patients who received antenatal steroid course was 47 (38.8%). The mean duration of hospitalization was found to be 53.3 (2-238) days. It was determined that 67 (55.4%) of the infants included in the study needed resuscitation in the delivery room. Of the infants included in our study, 91 (75.2%) had RDS, 32 (26.4) had moderate-severe BPD, 38 (31.4%) had PDA, 23 (19.3%) had culture ( +) nosocomial sepsis, NEC stage 2 and higher in 15 (12.4%), stage 3-4 IVK in 25 (20.7%), and ROP in 9 (7.4%) (stage 3-4) ) was detected. Mortality was observed in 23 (19%) of the patients. In binary logistic regression analysis, mortality and birth weight (OR 1.00, 95% CI 1.002-1.007), gestational age (OR, 1.65, 95% CI 1.289-2.127), first-minute APGAR score (OR 1.72%, %) 95 CI 1.238-2.400), fifth minute APGAR score (OR 1.80, 95% CI 1.247-2.614), resuscitation at birth (OR 4.94 95% CI 1.569-15.605), intubation at birth (OR 6.60, 95%) CI 2,090–20,866), presence of PDA (OR 0,127, %95 Cl 0,046-0,347), time to first red cell transfusion (OR 1.263 95% CI 1.102–1.448), time to invasive mechanical ventilation (OR 0.97 95% CI 0.957–0.997), and postnatal fluid on the 1st, 3rd, 5th and 7th days uptake (respectively (OR 0.97 95% CI 0.956-0.987, OR 0.96% 95% CI 0.942-0.978, OR 0.96 95% CI 0.95-0.98, OR 0.97 95% CI 0.967- 0.991) were found to be associated. Conclusion: In our study, it was observed that mortality increased as the gestational age and birth weight decreased in VLBW infants. Invasive interventions in the delivery room, APGAR score, high fluid intake in the postnatal period, and duration of invasive mechanical ventilation were associated with mortality in VLBW infants.