Rotator kaf sendromu tedavisinde tek PRP enjeksiyonunun etkinliğinin plaseboyla ve çoklu PRP enjeksiyonuyla karşılaştırılması: Çift kör randomize kontrollü çalışma
Comparison of efficacy of single PRP injection with placebo and multiple PRP injection in the treatment of rotator cuff syndrome: A double-blind randomized controlled trial
- Tez No: 803767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Çalışmamızda rotator kaf tendinopatisi ve/veya supraspinatusta parsiyel yırtığı olan omuz ağrılı hastaların tedavisinde subakromial tek PRP enjeksiyonunun plaseboya ve çoklu PRP enjeksiyonuna karşı ağrı, yaşam kalitesi, omuz fonksiyonu ve kas gücü üzerindeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya rotator kaf sendromu tanısı konulan ve 29-65 yaş aralığında olan toplam 80 hasta dahil edildi. Hastalar sham PRP+egzersiz grubu, tek PRP+egzersiz grubu ve çoklu PRP+egzersiz grubu olmak üzere randomize olarak üç gruba ayrıldı. Tek PRP grubuna bir defa ultrason rehberliğiyle subakromiyal aralığa dört ml PRP enjeksiyonu, çoklu PRP grubuna 3 hafta arayla toplam iki kez ultrason rehberliğiyle subakromiyal boşluğa dört ml PRP enjeksiyonu yapıldı. Sham PRP grubu için aynı miktarda kan alındı ve aynı bekleme süresi verildi, ancak hastaya aynı yöntemle dört ml %0,9 salin ultrason rehberliğiyle subakromiyal aralığa enjekte edildi. Körlüğü sağlamak için tüm enjektörler şeffaf olmayan bant ile kapatıldı. Tüm gruplara standart omuz rom, germe ve güçlendirme egzersizlerini içeren fizik tedavi programı deneyimli bir fizyoterapist tarafından anlatıldı ve her gün en az 20 dk yapılması istendi. Egzersizleri yapıp yapmadığı haftalık olarak telefonla aranarak takip edildi. Hastaların demografik verileri kaydedildi. Değerlendirme parametreleri; semptom süreleri, pasif ve aktif omuz eklem hareket açıklıkları (EHA), Visuel Analog Skala (VAS), Constant Murley Skoru (C-MS), Omuz Ağrı ve Dizabilite İndeksi (OADİ), SF-36 Yaşam Kalitesi Değerlendirme Anketi ve izokinetik dinamometre ile omuzun iç ve dış rotasyon 120, 180 ve 210 derece hızlarda pik tork kas gücü ölçümünden oluşmaktaydı. Değerlendirmeler, tedavi öncesi (T0), tedaviden dört hafta sonra (T1) ve tedaviden 12 hafta sonra (T2) yapıldı. İstatistiksel analizde SPSS 25.0 programı kullanıldı ve p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the efficacy of subacromial single PRP injection versus placebo and multiple PRP injections on pain, quality of life, shoulder function and muscle strength in the treatment of patients with shoulder pain who have rotator cuff tendinopathy and/or partial tear of the supraspinatus. Materials and Methods: A total of 80 patients with rotator cuff syndrome, aged 29-65 years, 27 patients in the sham PRP+exercise group, 26 patients in the single PRP+exercise group and 27 patients in the multiple PRP+exercise group were included in the study. Patients were randomly divided into three groups. The single PRP group received four ml of PRP injection into the subacromial space under ultrasound guidance once, and the multiple PRP group received four ml of PRP injection into the subacromial space under ultrasound guidance twice at three-week intervals. For the sham PRP group, the same amount of blood was collected and the same waiting time was given, but four ml of 0.9% saline was injected into the subacromial space under ultrasound guidance with the same method. All injectors were covered with non-transparent tape to ensure blinding. All groups were taught a physiotherapy programme including standard shoulder ROM, stretching and strengthening exercises by an experienced physiotherapist and were asked to perform at least 20 min every day. Demographic data of the patients were recorded. The evaluation parameters included symptom duration, passive and active shoulder range of motion (ROM), Visual Analogue Scale (VAS), Constant Murley Score (C-MS), Shoulder Pain and Disability Index (OADI), SF-36 Quality of Life Assessment Questionnaire and peak torque muscle strength measurement at 120, 180 and 210 degrees of velocity in internal and external rotation of the shoulder with isokinetic dynamometer. The evaluations were performed before treatment (T0), four weeks after treatment (T1) and 12 weeks after treatment (T2). Results: The mean age of the study participants was 49.26±9.37 years, 44 (55%) were female and 36 (45%) were male. In all three treatment groups, there were significant statistical differences in active ROM, VAS, C-MS and OADI scores at 4 weeks (T1) and 12 weeks (T2) post-treatment compared to pretreatment (T0) (p0.05).