Yenidoğan döneminde yoğun bakımda yatış yapılarak takip edilen doğumsal kalp hastalığı olan hastaların başvuru şekilleri, klinik izlemleri, yapılan girişimsel işlemler ve cerrahi müdehaleler
Evaluation of admission patterns, clinical observations, interventional procedures, and surgical interventions in newborns with congenital heart disease followed in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 803766
  2. Yazar: DUYGU ÇAĞAYDIN KİLİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Doğumsal kalp hastalığı (DKH) en sık gözlenen yenidoğan dönemindeki konjenital hastalıklardandır. Ekokardiyografi (EKO) erken ve kesin tanı açısından önemli bir tanı aracıdır. DKH olan hastalarda erken tanı mortalite ve morbidite için önem taşımaktadır. Yaptığımız çalışmada yenidoğan döneminde yatarak takip edilen hastaların tanıları, risk faktörleri ve prognozu açısından değerlendirildi. Gereç ve yöntemler: 2019 Haziran – 2022 Haziran arasında yenidoğan yoğun bakım (YDYBÜ) ve kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım (KVC YBÜ) servisinde takip edilen 1800 yenidoğan retrospektif incelenerek 230 hasta çalışmaya dahil edildi. Normal EKO bulguları olanlar, PFO tanısı alan hastalar ve ileri prematür PDA olan hastalar çalışma kapsamına alınmadı. Hastaların başvuru klinikleri, antanatal tanı özellikleri, demografik özellikler, ekokardiyografi bulguları, konsültasyon nedenleri, sonradan tanı alanların konsültasyon endikasyonları, cerrahi/anjiyografik girişim özellikleri, izlem süreleri, taburculuk özellikleri dosyalardan kaydedildi. Çalışmada elde edilen bulguların istatistiksel analizleri IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Congenital heart disease (CHD) is the most common congenital disorder observed during the neonatal period. Echocardiography (ECHO) is an important diagnostic tool for early and accurate diagnosis. Early diagnosis in patients with CHD is crucial for reducing mortality and morbidity. In this study, we evaluated the diagnoses, risk factors, and prognosis of newborns admitted for inpatient care during the neonatal period. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 230 patients out of 1800 newborns followed in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) and Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit (CVS ICU) between June 2019 and June 2022. Newborns with normal ECHO findings, patients diagnosed with patent foramen ovale (PFO), and those with advanced premature patent ductus arteriosus (PDA) were excluded from the study. Statistical analysis of the obtained data was performed using IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) software. A p-value of