Türkiye'deki diş hekimlerinin periodontal ve peri-implant hastalıklarda antibiyotik reçete etme alışkanlıklarının değerlendirilmesi (Anket çalışması)
Evuluation of the antibiotic prescribing habits of dentists in Turkey in periodontal and peri-implant diseases
- Tez No: 803776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KILIÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Periodontal hastalık ve oral implantların hayatımıza girmesiyle birlikte ortaya çıkan peri-implant hastalıklar, yetiĢkinlerde oldukça sık görülen diĢ/implant destek dokularını etkileyen bakteriyel kökenli mikrobiyal enfeksiyonlardır. Bu hastalıkların bakteriyel kökenli tabiatı nedeniyle, tedavilerinde; cerrahi ve cerrahi olmayan mekanik terapilerle birlikte antibiyotiklerden de yararlanılabileceği düĢünülmüĢtür. Biz de bu çalıĢmada ; diĢhekimlerinin demografik bilgileri ile birlikte, diĢ etrafındaki periodontal hastalık ve durumların implant etrafındaki karĢılığı olan peri-implant hastalıklar ve durumlardaki tedavi yöntemlerinde tercih edilen antibiyotikleri, antibiyotik reçete etme ve etmeme nedenlerinin karĢılaĢtırılarak sorgulanmasını amaçlamaktayız. Kesitsel nitelikteki araĢtırmaya Mayıs 2021- Ekim 2022 tarihleri arasında 312 kiĢi dahil edildi. AraĢtırmaya katılan hekimlerin cep telefonuna güvenli anket bağlantısı gönderilerek anket formunu doldurmaları sağlandı. Ankette hekimlerin; demografik bilgileri, periodontal ve peri- implant hastalıkların tedavilerinde antibiyotik kullanım tercihleri ve nedenleri, Covid-19 nedeniyle reçete etme sıklığında artıĢ olup olmadığı ile ilgili veriler kaydedildi. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Gruplara göre kategorik değiĢkenlerin karĢılaĢtırılmasında Ki-kare testi kullanıldı. Analiz sonuçları kategorik veriler için frekans (yüzde) olarak sunuldu.
Özet (Çeviri)
Periodontal disease and peri-implant diseases which occur with the introduction of oral implants into our lives are bacterial-based microbial infections that affect tooth/implant support tissues, which are very common in adults. Due to the bacterial nature of these diseases, in their treatment; it was thought that antibiotics could be used together with surgical and non-surgical mechanical therapies. In this study, we aim to question the preferred antibiotics in the treatment methods of peri-implant diseases and conditions, which are the equivalent of periodontal diseases and conditions around the teeth, and the reasons for prescribing and not prescribing antibiotics, together with the demographic information of dentists. 312 people were included in the cross-sectional study between May 2021 and October 2022. A secure survey link was sent to the mobile phones of the physicians participating in the study, and they were allowed to fill out the survey form. Physicians in the survey; demographic information, preferences and reasons for antibiotic use in the treatment of periodontal and peri-implant diseases, and whether there is an increase in the frequency of prescribing due to Covid-19 were recorded. Data were analyzed with IBM SPSS V23. Chi-square test was used to compare categorical variables according to groups. Analysis results were presented as frequency (percentage) for categorical data.