2-bromo-n-(4-sulfamoıl fenil) propanamidin, farklı kemoterapik ilaçlarla kombinasyonu'nun in-vitro antikanser aktivitesinin incelenmesi
In-vitro investigation of anticancer activity of 2-bromo-n-(4-sulfamoyl phenyl) propane amide in combination with different chemotherapeutic drugs
- Tez No: 803775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kanser tedavisini sınırlayan en önemli faktörlerden biri, kemoterapötik ajanların kanserli dokuya spesifik olmamasıdır. Bu nedenle, kanser hücrelerine özgü yeni moleküllerin belirlenmesi için her gün yeni çalışmalar yürütülmektedir. Son çalışmalarda; CAIX enziminin çeşitli kanser hücrelerinde yüksek oranda ifade edilirken, normal dokularda sınırlı düzeyde ekspre edildiği için kanser tedavisi için seçici bir hedef olmuştur. CAIX, tümör hücrelerinin hücre içi ve hücre dışı pH düzenlemesi yaparak hipoksik koşullara uyum göstermesine ve metastaz yapmasına olanak sağlamaktadır. Son zamanlarda; CAIX'e özgü küçük molekül inhibitörler kullanılarak CAIX'in katalitik aktivitesine farmakolojik müdahaleler sonucunda kanser hücrelerinin pH düzenlemesinin bozulduğu, primer tümör büyümesi ve metastazın azaldığı gösterilmiştir. Bu nedenle, CAIX inhibitörleri; potansiyel olarak yeni bir anti-tümör ajanlar sınıfı olarak önerilmektedir Bu çalışma; CAIX inhibitör özelliği olan ve daha önceki çalışmalarımızda meme kanseri üzerinde antikanser etkinliğini tespit ettiğimiz 2-bromo-n-(4-sulfamoil fenil) propanamidin (MMH-1), günümüzde kanser tedavisinde kullanılan kemoterapik ilaçlar (epirucin, doxorubicin ve paxitaxelin) ile kombine kullanılmasının in-vitro ortamda 4T1 hücreleri üzerindeki antikanser aktivitesini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmada; MMH1, paclitaxel, epirucin ve doxorubicinin farklı dozlarda yalnız ve kombine olarak 4T1 hücrelerine uygulanarak, sitotoksik etkisi MTT yöntemiyle incelendi. En düşük IC50 dozuna sahip olduğu tespit edilen epirubicin ve MMH1 kombine uygulanmasının apoptotik etkisi annexin-V ve acridin orange yöntemiyle, hücre döngüsü, mitokondiryal mebran potansiyeli ve hücre içi ROS etkisi flow sitometri ile incelendi. Yapılan çalışma sonucunda IC50 değerleri; MMH-1 (5.859 μM/mL) , Epirubicin (1,852 μM/mL), Doxorubicin ( 2.388 μM/mL ) ve Paclitaxel (3.298 μM/mL), MMH-1+Epirubicin (1.395 μM/mL) MMH-1+Doxorubicin (1.398 μM/mL) ve MMH-1+Paclitaxel (1.763 μM/mL) olarak tespit edildi. En güçlü sitotoksik etki gösteren MMH-1+Epirubicin kombine tedavisinin 4T1 hücrelerinde membran potansiyelini bozduğu, hücre içi ROS artışına yol açarak hücreyi apoptozise yönlendirdiği tespit edildi. Ayrıca kombine tedavinin 4T1 hücrelerini G0/G1 aşamasında tutarak hücre döngüsünü durdurduğu tespit edildi. Elde edilen datalar sonucunda MMH-1+Epirubicin uygulamasının meme kanseri tedavisinde etkili olabileceği tespit edildiğinden çalışmanın in-vivo ortamda yapıldıktan sonra; kanser tedavisinde kullanılabilecek yeni bir kemoterapik ilaç olma potansiyeline sahip olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a prevalent and potentially life-threatening disease that affects women globally. The diversity of breast cancer subtypes contributes to variations in disease progression, treatment response, and metastasis risk factors. Carbonic anhydrase IX (CA IX) is an enzyme that plays a significant role in regulating pH levels in cancer cells, including breast cancer. It is known to be highly expressed in various tumor types, including breast cancer, and is believed to play a role in cancer cell survival, invasion, and metastasis promotion. Targeting CA IX has emerged as a promising therapeutic strategy to disrupt vital functions of cancer cells and potentially hinder tumor progression. The aim of this study was to evaluate the therapeutic potential of the newly synthesized sulfonamide derivative MMH-1 in breast cancer cells and its combination with chemotherapy drugs. The study focused on understanding the cytotoxic and apoptotic effects of MMH-1 on cancer cells, investigating its binding ability to carbonic anhydrase IX (CA IX), and exploring its synergistic effects with other chemotherapy drugs. Breast cancer cells (4T1) were cultured and treated with MMH-1, Epirubicin, and their combinations. Cell viability analyses, morphological staining, flow cytometry analysis, cell cycle analysis, measurement of reactive oxygen species (ROS) levels, and mitochondrial membrane potential analysis were performed to assess the effects of the treatments. Statistical analyses demonstrated that MMH-1 exhibited significant cytotoxic effects, leading to decreased cell viability and morphological changes in breast cancer cells. Furthermore, when used in combination with other chemotherapy drugs, MMH-1 showed significant cytotoxic effects on breast cancer cells. The conducted study revealed the potential binding ability of MMH-1 to CA IX, as evidenced by molecular docking analysis, indicating its potential to disrupt the enzyme's function. Additionally, the combination treatment of MMH-1 with Epirubicin resulted in enhanced cytotoxicity, with further decrease in cell viability and increased apoptotic cell population. Moreover, the combination treatment led to cell cycle arrest, mitochondrial dysfunction, and increased oxidative stress in breast cancer cells. These findings underscore the therapeutic potential of MMH-1 in breast cancer treatment. The combination therapy of MMH-1 with Epirubicin exhibited improved efficacy and synergistic effects. These findings support the development of MMH-1 and combination therapies to enhance breast cancer treatment outcomes.