Kanserden sağ kalan bireylerde kanser nüks korkusu ve ruhsal belirtilerin incelenmesi
Fear of cancer recurrence and examination of mental symptoms in individuals who have survived cancer
  1. Tez No: 803793
  2. Yazar: ESİN GEYİKÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BABACAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Araştırma kanserden sağ kalan bireylerde kanser nüks korkusu ve ruhsal belirtileri incelenmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın türü tanımlayıcıdır. Veriler Şubat-Ekim 2021 tarihlerinde Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi Tıbbi onkoloji, Radyasyon onkolojisi polikliniklerinde yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini yazılı onamı alınan 181 kişi oluşturmuştur. Veriler“Birey Bilgi Formu”,“Kanser Nüks Korkusu Envanteri”ve“Kısa Semptom Envanteri”ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was conducted to examine the fear of cancer recurrence and mental symptoms in cancer survivors. Method: The type of research is descriptive. The data of the research were collected in Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu City Hospital Medical oncology and Radiation oncology in outpatient between February to October 2021, by face-to-face interview method. The sample of the study consisted of 181 people whose written consent was obtained. The data were collected with“Individual Information Form”,“ Fear of Cancer Recurrence Inventory”and“Short Symptom Inventory”.