Sayısal faz modülasyonu
Digital phase modulation
  1. Tez No: 5300
  2. Yazar: ABDULLAH RAŞİT GÜLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ill SAYISAL FAZ MODÜLASYONU (Yüksek Lisan Tezi) Abdullah Raşit GULHAN Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Aralık 1987 ÖZET Bu çalışmada, sayısal modülasyon tekniklerinden biri olan Sayısal Faz Modülasyonu ve bu modülasyon türünün alıcı- verici yapısı ile frekans spektrumuna yaptığı etkiler incelen miştir. Bu maksatla, Sayısal Faz Modülasyonuna ve alt türleri olan Devamlı Sayısal Faz Modülasyonu, Faz Kaydırmalı Anahtar- lama, ikili Faz Kaydırmalı Anahtarlama ve İlişkili Faz Kay dırmalı Anahtarlama teknikleri incelenmiş, alıcı-verici yapı ları ile özilişki fonksiyonları ve Minimum Euclidean Mesafe leri hesaplanarak, frekans spektrumuna rahatlık getireceği, analog haberleşme tekniklerine nazaran rahatsız edici dış et kenlerden daha az zarar görerek, iyi ve temiz haberleşme orta mı sağlanacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
XV DIGITAL PHASE MODULATION (M.Sc. Thesis) Abdullah Raşit GÜLHAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1987 ABSTRACT In this thesis Digital Phase Modulation technique has been studied, also the effects of this modulation technique on.receiver --transmitter characteristics and on the frequency spectrum has been examined. For this purpose, Digital Phase Modulation techniques and its subsections namely Continuous Digital Phase Modulation, Phase Shift Keying, Binary Phase Shift Keying and Correlative Phase Shift Keying modulation techniques have' been studied. For each of the above mentioned modulation techniques, receiver -transmitter characteristics and Minimum Euclidean Distances are calculated. It has been seen that Digital Phase Modulation technique compared with the analog modulation technique, has more efficient frequency spectrum usage and less sensitivity to enterference, therefore enabling a clear and sufficiently good communication possibility.