Ergenlerin kullandıkları zorbalıkla başa çıkma stratejileri ile bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the coping strategies used by adolescents and their level of mindfulness
  1. Tez No: 803834
  2. Yazar: ESMA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ÖZTAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın amacı, ergenlerin zorbalıkla başa çıkmak için kullandıkları stratejiler ile bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modelinde yürütülen araştırmanın çalışma grubunu Kocaeli ilindeki liselerde eğitimine devam eden 783 ergen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Zorbalıkla Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği Ergen Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t testi, Anova testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı Testi ve post-hoc analizler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, bilinçli farkındalık düzeyi ile cinsiyete ve okul türüne göre anlamlı düzeyde farklılaştığı; sınıf düzeylerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Zorbalıkla başa çıkma stratejileri ölçeği çaresizlik ve boyun eğme, yardım arama, sosyal desteğe başvurma, zorbalığa direnme ve iyimserlik alt boyut puanlarının cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaştığı; kaçınma alt boyut puanlarının cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. Zorbalıkla başa çıkma stratejileri ölçeği yardım arama, sosyal desteğe başvurma ve iyimserlik alt boyut puanlarının okul türüne göre anlamlı düzeyde farklılaştığı; çaresizlik ve boyun eğme ve zorbalığa direnme alt boyut puanlarında ise okul türü açısından bir farklılaşmanın olmadığı belirlenmiştir. Bilinçli farkındalık düzeyleri ile zorbalıkla başa çıkma stratejileri ölçeği sosyal desteğe başvurma, kaçınma ve iyimserlik alt boyut puanları arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the strategies used by adolescents to cope with bullying and their level of mindfulness. The study group of the research conducted in the correlational survey model consists of 783 adolescents who continue their education in high schools in Kocaeli. Personal Information Form, Strategies for Coping with Bullying and Mindful Attention Awareness Scale Adolescent Form were used as data collection tools in the study. In the analysis of the data, t-test for independent samples, Anova test, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient Test and post-hoc analyzes were used. According to the results of the research, the level of mindfulness differed significantly according to gender and school type; It was determined that there was no difference according to grade levels. It was found that the sub-dimensions of helplessness and submission, seeking help, seeking social support, resistance to bullying and optimism differed significantly according to gender; It was found that avoidance sub-dimension scores did not differ significantly according to gender. It was found that the sub-dimensions of seeking help, seeking social support and optimism of the scale of coping with bullying differed significantly according to the type of school; On the other hand, it was determined that there was no difference in the sub-dimension scores of helplessness and submission and resistance to bullying in terms of school type. It has been determined that there is a positive relationship between the levels of mindfulness and the sub-dimension scores of coping with bullying strategies, seeking social support, avoidance, and optimism.