İlkokul 3.sınıf fen bilimleri dersinde Scamper tekniğinin akademik başarı, kalıcılık ve akademik benlik algısına etkisi
The effect of Scamper technique on academic achievement, permanence and academic self-perception in primary school 3rd grade science course
  1. Tez No: 803835
  2. Yazar: MUHAMMET PEKSÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, Scamper tekniğine dayalı eğitim uygulamalarının ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi akademik başarısına, kalıcılığa ve akademik benlik algısına etkisini belirlemektir. Çalışma, ön test- son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desene göre tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim- öğretim yılında, Kocaeli ilinin Çayırova ilçesinde bulunan bir ilkokulun 3.sınıfına devam eden iki şubeden toplam 56 öğrenci oluşturmaktadır.“Gezegenimizi Tanıyalım”ve“Beş Duyumuz”ünitelerinde 5 hafta süresince devam eden uygulamada, deney grubunun dersleri mevcut öğretim programının yanında Scamper uygulamalarıyla kontrol grubunun dersleri ise mevcut öğretim programıyla yürütülmüştür. Deney grubunda öğretim araştırmacı tarafından, kontrol grubunda öğretim kendi sınıf öğretmenleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, uygulama öncesinde denk grupları tespit etmek, uygulama sonunda deney ve kontrol gruplarının akademik başarılarını belirlemek ve uygulama bittikten 8 hafta sonra öğrenilen bilgilerin kalıcılığını yoklamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Fen Bilimleri Başarı Testi”ve grupların uygulama öncesi ve sonrası akademik benlik algılarını belirlemek için Senemoğlu (1989) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Akademik Benlik Kavramı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; bağımsız örneklem T-Testi, bağımlı örneklem T-Testi, Mann Whitney U-Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, grupların hem son test başarı puanları hem de kalıcılık testi puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Grupların akademik benlik kavramı ölçeği son test puanları arasında ise anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu sonuçlara göre, Scamper uygulamalarıyla desteklenen öğretimin, mevcut öğretim programıyla yürütülen öğretime göre öğrencilerin fen bilimleri akademik başarıları ve bilgilerin kalıcılığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu ancak öğrencilerin fen bilimlerine yönelik akademik benlik algıları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of education applications based on the Scamper technique on the academic achievement, permanence, and academic self-perception of science course of primary school 3rd-grade students. The study was designed according to a quasi-experimental design with a pretest-posttest matched control group. The study group of the research consists of 56 students from two branches who attend the 3rd-grade of a primary school in the Çayırova district of Kocaeli in the 2022-2023 academic year. In the practice that continued for 5 weeks in the“Let's Know Our Planet”and“Our Five Senses”units, the lessons of the experimental group were carried out with the current curriculum, as well as the Scamper applications, and the lessons of the control group were carried out with the current curriculum. In the experimental group, the teaching was carried out by the researcher, and in the control group, the teaching was carried out by their own classroom teachers. In the study, the“Science Achievement Test”developed by the researcher was used to determine the equivalent groups before the application, to determine the academic success of the experimental and control groups at the end of the application, and to examine the permanence of the information learned 8 weeks after the application, and“Academic Self-Concept Scale”translated to Turkish by Senemoğlu (1989) was used to determine the academic self-perceptions of the groups before and after the application. In data analysis; independent sample T-Test, dependent sample T-Test, Mann Whitney U-Test, and Wilcoxon Signed Rank Test were used. As a result of the study, a significant difference was found between both final test achievement scores and permanence test scores of groups in favour of the experimental group. There was no significant difference between the academic self-concept scale final test scores of the groups. According to these results, it can be said that the teaching supported by Scamper applications has a positive effect on the students' academic achievement in science and the permanence of knowledge compared to the teaching carried out with the current curriculum, but it does not have a positive effect on the students' academic self-perceptions towards science.