Refah devletlerinin engelli bireylere yönelik sosyal politikaları: Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve İsveç örnekleri
Social policies of welfare states for persons with disabilities: Examples of the United States, Germany, and Sweden
- Tez No: 803838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİL BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu araştırmanın amacı refah devletlerinin engelli bireylere yönelik sosyoekonomik politikalarının sosyal içerme ve sosyal dışlanma yönünden incelenmesidir. Araştırmanın evreni, Esping-Andersen tarafından yapılan sınıflandırmada yer alan refah devletleri olarak belirlenmiştir. Liberal rejim sınıfında yer alan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), muhafazakâr rejim sınıfında yer alan Almanya ve sosyal demokrat rejim sınıfında yer alan İsveç örneklem olarak seçilmiştir. Devletlerin engelli bireylere yönelik sosyal politikalarını incelemek için, sosyal içerme ve sosyal dışlanma ana başlıkları altında istihdam, sağlık ve sosyal güvenlik, erişilebilirlik, eğitim ve yoksulluk gibi alt başlıklar oluşturulmuştur. ABD, Almanya ve İsveç ile ilgili veriler, literatür taraması yöntemi ile ilgili makalelerden ve doküman incelemesi yöntemi ile resmi kurumlarının sayfalarından, arşivlerinden ve raporlarından faydalanılarak elde edilmiştir. Tezin birinci bölümünde, sosyal refah devleti kavramı, ikinci bölümünde ise, engellilik yaklaşımları hakkında kavramsal bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, ilk iki bölümde oluşturulan kavramsal temelden hareketle üç refah devletinin engellilere yönelik sosyoekonomik politikaları sosyal içerme yönünden ve istihdam, sağlık ve sosyal güvenlik, erişilebilirlik ve eğitim alt başlıkları çerçevesinde incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, devletlerin engellilik politikalarının sosyal içerme yönünden başarısızlıkları veya eksiklikleri değerlendirilerek, aynı zamanda sosyal dışlanma boyutuna dair kritiği yapılmıştır. Çalışma sonucunda, engelli bireylere yönelik sosyoekonomik politikaları, sosyal içerme ve sosyal dışlanma çerçevesinde değerlendirildiğinde, liberal, muhafazakâr ve sosyal demokrat refah rejimleri evreninden örneklem olarak seçilen üç devletin engelli bireylere yönelik olumlu çabaları görülmektedir. Ancak, bununla beraber, kronikleşmiş sorunların hala devam etmesi nedeniyle hiçbir devletin henüz tam anlamıyla“engelsiz sosyal refah devleti”olarak kabul edilemeyeceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the socio-economic policies of the welfare states towards people with disabilities in terms of social inclusion and social exclusion. The universe of the research was determined as the welfare states in the classification made by Esping-Andersen. The United States (USA), which is in the liberal regime class, Germany, which is in the conservative regime class, and Sweden, which is in the social democratic regime class, were chosen as the sample. In order to examine the social policies of states towards people with disabilities, sub-headings such as employment, health and social security, accessibility, education and poverty were created under the main headings of social inclusion and social exclusion. The data about the USA, Germany and Sweden were obtained by using the articles related to the literature review method and the pages, archives and reports of their official institutions with the document review method. In the first part of the thesis, the concept of social welfare state is given, and in the second part, conceptual information about disability approaches is given. In the third chapter, starting from the conceptual basis created in the first two chapters, the socio-economic policies of the three welfare states towards the disabled are examined in terms of social inclusion and within the framework of employment, health and social security, accessibility and education. In the fourth chapter, the failures or deficiencies of the states' disability policies in terms of social inclusion were evaluated, and also a critique of the social exclusion dimension was made. As a result of the study, when the socio-economic policies for disabled people are evaluated within the framework of social inclusion and social exclusion, positive efforts of three states selected as samples from the universe of liberal, conservative and social democratic welfare regimes are seen. However, it is seen that no state can be considered as an“unhindered social welfare state”as the chronic problems still continue.