The culture of fear in contemporary british drama: Zinnie Harris' How To Hold Your Breath, Dennis Kelly's Osama The Hero And Ali Taylor's Overspill
Çağdaş Britanya Tiyatrosu'nda korku kültürü: Zinnie Harris'in How To Hold Your Breath; Dennis Kelly'nin Osama The Hero; Ali Taylor'ın Overspill oyunları
  1. Tez No: 603615
  2. Yazar: MERT GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SILA ŞENLEN GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sosyal yaşam, eğitim, belirsizlik, korku ve risk gibi günümüz dünyasını şekillendiren etmenlerin incelendiği How Fear Works: The Culture of Fear in the 21st Century başlıklı çalışmada, Frank Füredi günümüz dünyasında mevcut olan korku anlatısının, nasıl insanların yaşamlarını şekillendirmede bir otorite halini aldığını incelemektedir. Korku, ahlâk bağlamından koparıldıktan sonra (demoralizasyon), geçmişteki ahlâki temelini kaybetmiştir. Korku, geçmişte hem iyi hem de kötü özelliklere sahip bir kavram olmasına rağmen bu özelliğini yitirerek, kötü özelliklerinin ön plana çıktığı ve kaçınılması ya da tedavi edilmesi gereken bir durum konumuna gelmiştir. Korku uyandıran her türlü şeyden uzak durmak adına yalnızca kaçınmanın bir aracı olduktan sonra insanlar, hayatlarını bu kaçınma üzerine şekillendirmiş ve böylece korku, günümüze yön veren bir kavram halini almıştır. Günümüzün hızlı hareket eden ve sürekli değişerek gelişen dünyasına bakıldığında, hiçbir şeyin formunu uzun süre koruyamadığı görülmektedir. Her şey artık çok hızlı bir şekilde değişmekte yerlerini yeni ve kısa süre sonra değişecek kavramlara bırakmaktadır. Modern dünyanın içinde bulunduğu sürekli değişim ve devinim halini daha isabetli anlatmak ve günümüz toplumunu bu bağlamda incelemek adına sosyolog Zygmunt Bauman, akışkan modernite kavramını ortaya atar. Bu modernite bağlamında uzun dönem, kalıcılık, sabitlik, kesinlik gibi kavramlar saf dışı kalmış; geçicilik, kısa dönem ve kullanışlılık gibi değişimi öngören kavramlar ön plana çıkmıştır. Böylece belirsizlik, güvensizlik ve müphemlik gibi kavramları doğurarak korku kültürünün önünü açmıştır. Korku kültürü ve akışkan modernitenin çağdaş Britanya tiyatrosundaki yansımalarının ele alındığı bu çalışmada Zinnie Harris, Dennis Kelly ve Ali Taylor'ın oyunları How To Hold Your Breath (2015), Osama the Hero (2005) ve Overspill (2008) incelenmektedir. Söz konusu tiyatro eserlerinde modern topluma hâkim olan akışkan dünyadaki korku kültürünün yansımaları olarak farklı korkular ele alınmaktadır. How to Hold Your Breath bir kriz sonucu parçalanan Avrupa üzerinden 'ekonomik korku'yu ele almaktadır. Bu bağlamda, modern batı toplumlarının büyük ölçüde etkisi altında olduğu akışkanlığın ve bundan beslenen korku kültürünün insanların zihinlerinde ekonomik ve sosyal anlamda ne tür korkulara neden olduğunu ortaya koymaktadır. Osama the Hero'da ise terör ve güvenlik korkusuyla bir toplumun tehditler karşısında nasıl davrandığı, nasıl ilkelleştiği ve korku kültürünün insanları nasıl esir aldığı gösterilmektedir. Modern dünyanın içinde bulunduğu küreselleşmenin negatif sonuçları bağlamında, korku kültürünün sunduğu terör ve güvenlik korkusu anlatıları ile hayatların şekillenişi sahnelenmektedir. Son olarak Overspill, korku kültünün beslendiği en temel kaynak olan bilinmezlik olgusuyla ilgilenmektedir. Bilinmeyen bir figüre bağlanan olaylar çevresinde gelişen ve kaynağı belirsiz saldırıların yarattığı ortam bağlamında ana karakterler özelinden yola çıkarak bir toplumun yaşayışının nasıl değiştiği; paranoyanın, güvensizliğin ve korkunun insanların hayatını nasıl esir aldığı yansıtılmıştır. Adı geçen oyunlara bakıldığında; karakterlerin hayatları, çevreleri, yaşadıkları ve sonları akışkan dünyada çok güçlü konuma gelen korku kültürünün yarattığı ortamdan etkilenmiştir. Bu oyunlara bakıldığında; Britanya tiyatrosunda görülen korku unsurlarının ve distopyayı andıran çevrenin korku kültürü çerçevesinde bir yansıması olduğu görülmektedir. Böylece bu tezde, Britanya tiyatrosunun korkutucu ve yarı-distopik unsurlarının, korku kültürü ve akışkan modernite etkisinden kaynaklandığı ve çağdaş tiyatro oyunlarında bu etkilerin gözlemlenmesinin mümkün olduğu ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In his works sociologist Frank Füredi focuses on the topics of cultural life, education, uncertainty, risk and fear. The way cultural life is shaped by the factors governing in the contemporary era. In his book How Fear Works: The Culture of Fear in the 21st Century he argues that contemporary fear has become an authority in shaping the lives of men and women. Previously fearing had both ends that were considered good and bad. However, with the de-moralisation process, fear lost its virtuous and moral background it previously had as a consequence of the introduction of the findings of modern psychology. After the de-moralisation, fear has become a condition that should be treated or averted. Consequently, people have acquired an aversive behaviour out of fear to stay away from anything that breeds fear. Thus, fear has become the sole guidance of the contemporary people shaping their lifestyles, political agendas, cultural scripts etc. Considering the fast-paced contemporary modernity, it is evident that nothing is able to maintain its former form for a long period of time. Things are changing very swiftly and rapidly. In relation to this, sociologist Zygmunt Bauman introduced the term liquid modernity in order to highlight the transiency of the concepts in present-day modernity. The change has become permanent and people have begun to think highly of the idea of immediate, transitory and utility. However, this process creates an uncertain, ambivalent, insecure environment. Within this environment, fear is able to develop ever more powerfully and expand its scope of influence. Hence, the culture of fear has become one of the most dominating factors in liquid times. In terms of its reflections, it is possible to observe the effects of fear in a liquid world in the theatre. In this respect, this thesis analyses three plays from three different playwrights within the scope of the culture of fear in a liquid modern world. In Zinnie Harris' How to Hold Your Breath (2015), Dennis Kelly's Osama the Hero (2005), Ali Taylor's Overspill (2008), the characters suffer the effects of living in a liquid world where fear is the most dominant factor. In How to Hold Your Breath, economic fear due to an economic collapse in Europe is portrayed through unfortunate lives of two sisters. This highlights the great influence of the culture of fear in a liquid modern world over western societies shaping their fears of economic and social well-being. In Osama the Hero, which takes up the fear of terrorism, displays how societies' manners are shaped in the face of threats arising from the climate of fear in the contemporary world. Concerning the negative consequences of the globalisation in the sense of ubiquitous fear of terrorism, it shows how people have become subjugated by this climate of fear; they have become less tolerant, and lost their civility. Lastly, Overspill deals with the fear of the unknown. It is the most basic element that feeds the culture of fear. The play shows how the life of society has changed concerning the attacks from an unknown source. Through the lives of the three lads in the play, it is seen that paranoia, distrust and insecurity have captured people's lives and minds as a result of this climate of fear. In all these three plays the common ground is the culture of fear in a liquid world. Therefore, this thesis suggests that fearful and quasi-dystopic elements of the British theatre results from the influence of the culture of fear and liquid modernity which are the governing forces in the contemporary era and it is possible to observe these effects in the plays of contemporary British drama.