Pankreatik lezyonların endoskopik ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme bulgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of endoscopic ultrasonography, computed tomography and magnetic resonance imaging findings of pancreatic lesions
- Tez No: 803875
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR TABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Çalışmamızda pankreatik lezyonu olan hastalarda kullanılan görüntüleme yöntemlerini değerlendirmek; Endoskopik Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans Görüntüleme bulgularının korelasyonunu retrospektif analiz etmek ve EUS ile elde edilen görüntülemeleri vakaların patoloji sonuçlarıyla uyumunu incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Nisan 2021- Nisan 2022 tarihleri arasında pankreatik lezyon nedeniyle EUS yapılan 76 hasta dahil edilmiştir. Hastaların BT raporları veya MRG raporları, EUS raporları, patoloji raporları retrospektif değerlendirilmiştir ve saptanan lezyonun boyutu, yerleşim yeri, morfolojik özellikleri (karakteri, pankreatik kanal dilatasyonu, lenfadenopati varlığı) karşılaştırılmıştır. Ayrıca laboratuvar tetkiklerinden serum amilaz, lipaz, CEA, CA 19-9 düzeyleri retrospektif analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplamda 76 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %44,7'si (n=34) kadın, %55,3'ü (n=42) erkektir. Yaşları 23 ile 91 arasında değişmekte olup, ortalama 59,93±14,03 yıldır. Lezyonların %46,0'sı (n=35) baş bölgesinde olup baş bölgesinde lezyon olan olgularda malignite oranının yüksek olması dikkat çekici düzeydedir. EUS ile saptanan lezyonların ortalama boyutları 28,91±19,98 mm'dir ve %42,1'i (n=32) 2 cm'den küçük, %57,9'u (n=44) 2 cm'den büyüktür. EUS' taki lezyonların %82,9'u (n=63) kistik, %17,1'i (n=13) solid yapıdadır. Radyolojide saptanan lezyonların ortalama boyutları 33,77±22,22 mm'dir ve %35,5'i (n=22) 2 cm'den küçük, %64,5'i (n=40) 2 cm'den büyüktür. Radyolojideki lezyonların %90,3'ü (n=56) kistik, %9,7'si (n=6) solid yapıdadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to evaluate the imaging methods used in patients with a pancreatic lesion, to retrospectively analyze the correlation of Endoscopic Ultrasonography, Computed Tomography, and Magnetic Resonance Imaging findings, and to investigate the consistency between the imaging obtained by using EUS and pathological results of the patients. Materials and Methods: Seventy-six patients undergoing EUS due to pancreatic lesions between April 2021 and April 2022 were included in the study. CT scan reports or MRI scan reports, EUS reports, and pathology reports of patients were evaluated retrospectively, and the size, location, and morphological features (characteristics, pancreatic duct dilation, presence of lymphadenopathy) were compared. Additionally, serum amylase, lipase, CEA, and CA 19-9 levels among laboratory tests were analyzed. Results: A total of 76 patients were included in the study. Forty-four point seven percent (n=34) of patients were females and 55.3% (n=42) of them were males. The ages ranged between 23 and 91 years. The mean age was 59.93±14.03 years old. Forty-six percent (n=35) of lesions were in the head region. The higher rate of malignancy in patients with lesions in the head region was remarkable. The average size of lesions determined by using EUS was 28.91±19.98 mm. Forty-two percent (n=32) of them were less than 2 cm and 57.9% (n=44) of them were greater than 2 cm. Eighty-two-point nine percent (n=63) of lesions determined by using EUS were in a cystic structure and 17.1% (n=13) of them were in a solid structure.The average size of lesions determined by using radiological imaging examination was 33.77±22.22 mm. Thirty-five point five percent (n=22) of them were less than 2 cm and 64.5% (n=40) of them were greater than 2 cm. Ninety point three percent (n=56) of lesions determined by using radiological imaging examination were in a cystic structure and 9.7% (n=6) of them were in a solid structure.