Türkiye ve Yunanistan'da post-endüstriyel dönemde genç işsizliği: Karşılaştırmalı SWOT analizi
Youth unemployment in the post-industrial period in Türkiye and Greece: A comparative SWOT analysis
  1. Tez No: 803876
  2. Yazar: ALTUĞ YENGİNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE CEREV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
İşsizlik ve işsizliğin içinde 15-24 yaş aralığındaki daha özel bir kesimin işsizliğini ifade eden genç işsizliğinin nedenleri sanayi devrimi öncesi dönem, sanayi devrimi dönemi, post-endüstriyel dönem ve Toplum 5.0 döneminde incelenen dönemin özelliklerine göre birbirinden farklılıklar göstermiştir. Türkiye ve Yunanistan'da post-endüstriyel dönemde genç işsizlik oranları artış göstermiş ve bu dönemin bazı yıllarında çarpıcı boyutlara ulaşmıştır. Çalışmanın amacı, Türkiye ve Yunanistan'da post-endüstriyel dönemde genç işsizliğinin içsel ve dışsal ayrımına göre hangi faktörler etrafında nasıl bir gelişim gösterdiğinin belirlenerek, bu faktörler üzerinden her iki ülkede genç işsizliğinin azaltılmasına yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Türkiye ve Yunanistan'da genç işsizliğine etki eden demografik, ekonomik, sosyal, siyasi ve teknolojik faktörlere ilişkin niteliksel ve niceliksel verilere çeşitli kurum, kuruluş, kitap, dergi, makale vb. ikincil kaynaklardan literatür taramasıyla ulaşılmıştır. Elde edilen verilere SWOT analizi yöntemi uygulanarak Türkiye ve Yunanistan'da genç işsizliğinin hangi içsel ve dışsal faktörler etrafında şekillendiği belirlenmiş, her iki ülkenin genç işsizliğine yönelik içsel faktörleri kapsamında“güçlü ve zayıf”yönleri ve dışsal faktörleri kapsamında ise“fırsat ve tehdit”yaratan unsurları ortaya koyulmuştur. Sonrasında ise elde edilen bulgular üzerinden Türkiye ve Yunanistan'da genç işsizliğinin azaltılmasına yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Türkiye ve Yunanistan'da genç işsizliğine etki eden içsel ve dışsal faktörler bazı yönlerden birbirinden ayrışırken bazı yönlerden ise birbiri ile ortak özellikler göstermektedir. Her iki ülkede de genç işsizliğinin artış göstermesinde içsel faktörlerin etkisi, dışsal faktörlerin etkisinden daha fazladır. İçsel faktörler kapsamında Türkiye ve Yunanistan'ın genç işsizliğine yönelik güçlü yönleri oluşturan faktörler genel olarak coğrafi ve demografik faktörlerle ilişkiliyken, zayıf yönlerini oluşturan faktörler ekonomik yapı ve eğitim sistemiyle ilişkili olup, her iki ülkede de benzerlik göstermektedir. Dış çevre faktörleri kapsamında Türkiye'nin genç işsizliğine yönelik fırsatlarını oluşturan faktörler genel olarak siyasi ve coğrafi faktörlerle ilişkiliyken, Yunanistan'da sosyal ve siyasi faktörlerle ilişkilidir. Türkiye'de genç işsizliğine yönelik tehditleri oluşturan faktörler genel olarak ekonomik ve siyasi faktörlerle ilişkiliyken, Yunanistan'da ekonomik, siyasi ve demografik faktörlerle ilişkilidir. Post-endüstriyel döneme ulaşma noktasında Yunanistan'ın, Türkiye'ye göre daha yakın bir çizgide olduğu, fakat, her iki ülke post-endüstriyel toplum özellikleri gösteren ülkelerle kıyaslandığında, teknolojik açıdan post-endüstriyel toplum özellikleri gösteren ülkelerin oldukça gerisinde kaldıkları ve post-endüstriyel döneme ulaşamadıkları, ulaşmalarının da kısa vadede mümkün olmadığı anlaşılmıştır. Türkiye ve Yunanistan'da post-endüstriyel dönemde genç işsizliğinin artış göstermesine neden olan faktörlerin temelde birbiri ile benzerlik gösterdiği, genç işsizliğinin artış göstermesinde içsel faktörlerin dışsal faktörlerden daha etkili olduğu, genç işsizliğinin artış göstermesinin temelinde dışsal bir faktör olarak değerlendirilen post-endüstriyel dönem teknolojilerinin olmadığı, genç işsizliğinin ekonomik kriz dönemlerinde önemli sıçramalar gerçekleştirdiği, genç işsizliğinin artış göstermesinde ekonomik kriz dönemleri dışındaki dönemlerde ise ekonomik yapı ve eğitim sistemindeki sorunlardan kaynaklı içsel faktörlerin etkili olduğu ve genç işgücünün nitelik düzeyi post-endüstriyel dönem teknolojilerinin gerekliliklerini sağlayacak nitelik düzeyine yükseltilmeden, post-endüstriyel dönem teknolojilerine ulaşmak için yapılacak yatırımların, post-endüstriyel dönem teknolojilerini genç işsizliği açısından önemli bir dışsal tehdit faktörüne dönüştüreceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unemployment and particularly the causes of youth unemployment, which refers to the unemployment of a more specific segment of the 15-24 age group, differed from one another according to the characteristics of the periods under consideration the pre-industrial revolutionary period, the industrial revolution period, the post-industrial period, and the Society 5.0 period. In Türkiye and Greece, youth unemployment rates rose during the post-industrial era, reaching striking dimensions in some years within the mentioned era. This study aspired to assess how youth unemployment evolved over the post-industrial period in Türkiye and Greece according to internal and external distinctions and to propose solutions to address these factors to lower youth unemployment in both countries. The study collected data from various institutions, organizations, books, journals, and articles related to qualitative and quantitative data on demographic, economic, social, political, and technological factors affecting youth unemployment in Türkiye and Greece utilizing secondary sources through a literature review. By applying the SWOT analysis method to the collected data, the study strived to determine which internal and external factors induced youth unemployment in Türkiye and Greece, revealing reveal the youth unemployment of both countries within the scope of the internal factors by focusing on“strengths and weaknesses”and external factors by concentrating on“opportunity and threat.”Afterward, the study proposed solutions for lowering youth unemployment in Türkiye and Greece based on the findings. While the internal and external variables driving youth unemployment in Türkiye and Greece differ in some aspects, they also share some common characteristics. The internal factors are more impactive than external factors on the rising youth unemployment in both countries. In general, regarding youth unemployment in Türkiye and Greece, geographical and demographic factors refer to strengths, whereas the economic and educational systems in both countries indicate many of the same characteristics related to weaknesses in terms of internal factors. Considering the external environmental factors for youth unemployment, however, they typically vary based on country as the factors categorized under the opportunities in Türkiye are related to political and geographical aspects; such factors involve social and political issues in Greece. Correspondingly, the factors related to threats to youth unemployment in Türkiye apply economic and political factors, whereas they are related to economic, political, and demographic factors in Greece. When assessing the period both countries entered the post-industrial era, Greece is in a closer line than Türkiye; however, when both countries are compared to those displaying post-industrial society characteristics, Türkiye and Greece are still far behind the technology level of those countries. Therefore, both counties failed to reach the post-industrial period, and it seems unlikely that these countries will do so anytime soon. It was concluded that the factors causing youth unemployment to increase in the post-industrial period in Türkiye and Greece are fundamentally similar to each other, that endogenous factors are more effective than exogenous factors in the increase in youth unemployment, that post-industrial period technologies, which are considered as an exogenous factor, are not at the root of the increase in youth unemployment, that youth unemployment makes significant jumps during periods of economic crisis, that endogenous factors stemming from problems in the economic structure and education system are effective in the increase in youth unemployment in periods outside economic crises, and that investments to be made to achieve post-industrial technologies without elevating the young labor force to a level of qualification that will meet the requirements of post-industrial technologies will turn post-industrial technologies into an important external threat factor in terms of youth unemployment.