Siyer dersi öğretiminin peygamber algısına etkisi (İHL ve fen lisesi mukayesesi)
Teaching Siyer course effect on the perception of the prophet (İHL and science high school comparison)
- Tez No: 803874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜMRÜKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı imam hatip lisesi 10. sınıf meslek derslerinden biri olan Siyer dersi öğretiminin öğrencilerde peygamber algısına etkisini incelemektir. Araştırmaya Balıkesir ilindeki 4 imam hatip lisesinden 163 öğrenci katılmıştır. Siyer dersi alan imam hatip lisesi öğrencilerinin peygamber algısını mukayese edebilmek amacıyla bir fen lisesinden de159 öğrenci araştırmaya dahil edilmiştir. Bu öğrenciler çoğunlukla ortaokul eğitimini imam hatip ortaokulunda almamış ve lisede de seçmeli olarak Siyer dersini almamış öğrencilerden oluşmaktadır. Katılımcılara Eyyup Aydın (2018) tarafından geliştirilen“Peygamber Algısı Anketi”lise öğrencilerine uyarlanarak yöneltilmiştir. Araştırmanın sonunda İmam Hatip Lisesi 10. sınıf öğrencilerinde Siyer dersi öğretiminin, peygamber algısına öğretim programında hedeflenen doğrultuda etki ettiği tespit edilmiştir. Hz. Peygamber'e (s.a.v.) dair genel bakış açısı olarak imam hatip lisesi ve fen lisesinde okuyan öğrenciler arasında benzerlikler mevcuttur. Ancak Siyer dersi alan imam hatip lisesi öğrencilerinin Hz. Peygamber'e (s.a.v.) dair ayrıntılı bilgi sahibi olmayı gerektiren bazı sorulara verdikleri cevaplarda belirgin farklılıklar görülmektedir. Bu yönüyle Siyer dersi öğretim programı ve ders kitabı içeriğinin başarılı olduğu söylenebilir
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of teaching Siyer, which is one of the 10th grade vocational courses of imam hatip high school, on the perception of the prophet in students. 163 students from 4 imam hatip high schools in Balıkesir participated in the research. 159 students from a science high school were included in the study in order to compare the perception of the prophet of the imam hatip high school students who took the Siyer course. These students mostly consist of students who did not receive their secondary education in imam hatip secondary school and did not take the elective Siyer course in high school. The“Prophet Perception Questionnaire”developed by Eyyup Aydın (2018) was adapted to high school students and directed to the participants. At the end of the research, it was determined that the teaching of the Siyer course in 10th grade students of Imam Hatip High School affected the perception of the prophet in the direction targeted in the curriculum. Hz. There are similarities between the students studying in imam hatip high school and science high school as a general point of view about the Prophet (s.a.v.). However, the imam hatip high school students who took the Siyer course were taught by Hz. There are significant differences in the answers they give to some questions that require detailed knowledge of the Prophet (s.a.v.). In this respect, it can be said that the curriculum of the Siyer course and the content of the course book are successful.