Otoimmun tiroid hastalıklı bireylerde tiroid kanseri prediktif değerlendirilmesi
Prediagnostic evaluation of thyroid cancer in individuals with autoimmune thyroid disease
  1. Tez No: 803880
  2. Yazar: MUHAMMED ÇAĞRI COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÖKHAN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Endokrin cerrahisi için oldukça önemli olan tiroid bezi ve hastalıklarının görülme sıklığı göz önünde bulundurulduğunda araştırmalarında daha önemli olduğunu anlıyoruz. En sık endokrin malignitesi tiroid maligniteleri olmakla beraber göz ardı edilmemesi gereken önemli bir veriyse en mortal dokuzuncu malignite tiroid maligniteleri gerçeğidir. Üzerine çalışmaların odaklandığı bir diğer konuysa otoimmün tiroid hastalıklarının malignite üzerine etkileri. Bu konuya odaklandığımız tez çalışmamızda Adnan Menderes Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Kliniğinde 2018 ve 2022 yılları arasında tiroidektomi yapılmış 258 hastanın verileri incelenerek bilime katkı sağlamak hedeflenmiştir. Otoimmün Tiroid hastalığı olan bireylerde TIRADS skorlamasının daha rijit puanlanması ya da aldığı puanının önerdiğinden daha agresif kararlar alınması hipotezi için verileri yorumlarken, otoimmün tiroid hastalıklı bireylerde postoperatif kesin patolojide malignite sıklığını yorumluyoruz. Literatürde otoimmün tiroid hastalıklı bireylerde malignitenin daha sık olduğu yönünde çok sayıda veri olduğu gibi, bunun anlamlı bir fark yaratmadığını da söyleyen veri oldukça fazla olduğu görülmektedir. Bizim çalışmamız da otoimmün tiroid hastalığı olması; malignite riski anlamında istatiksel olarak bir fark oluşturmadığını gösterdi. TIRADS skorlamasının değerlendirdiği nodülün malignite riskini biz de istatistiksel olarak anlamlı bulmamıza rağmen; otoimmün hastalıklı bireylerde TIRADS konusunda daha rijit olmak gerekli hipotezini anlamlı bulmadık.
Özet (Çeviri)
Considering the incidence of thyroid gland and its diseases, which are very important for endocrine surgery, we understand that it is more important in research. Although thyroid malignancies are the most common endocrine malignancy, an important data that should not be ignored is the fact that thyroid malignancies are the ninth most mortal malignancy. Another issue that studies have focused on is the effects of autoimmune thyroid diseases on malignancy. In our thesis study focusing on this subject, we aimed to contribute to science by analyzing the data of 258 patients who underwent thyroidectomy between 2018 and 2022 in Adnan Menderes University General Surgery Department Clinic. While interpreting the data for the hypothesis of more rigid scoring of TIRADS scoring in individuals with autoimmune thyroid disease or making more aggressive decisions than its score suggests, we interpret the frequency of malignancy in postoperative definitive pathology in individuals with autoimmune thyroid disease. In the literature, there are many data suggesting that malignancy is more frequent in individuals with autoimmune thyroid disease, but there are also many data suggesting that this does not make a significant difference. Our study showed that having autoimmune thyroid disease did not statistically make a difference in terms of malignancy risk. Although we also found the malignancy risk of the nodule evaluated by TIRADS scoring to be statistically significant; we did not find the hypothesis that it is necessary to be more rigorous about TIRADS in individuals with autoimmune disease to be significant.