Büyüme ve kalkınma bağlamında ne eğitimde ne istihdamda olanlar (NEET)
Not in education, employment, or training (NEET) in the context of growth and development
  1. Tez No: 803881
  2. Yazar: ABDULLAH ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YENİHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Eğitim ve istihdam dışında olmayı ifade eden NEET, ülkelerin çözüm aradığı, politikalar geliştirdiği çok boyutlu bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkelerin gelişmeleri için önemli bir rolü olan bu nüfus kitlesinin tümüyle inaktif olması çok boyutlu sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunların hem kalkınma hem de büyüme sorunları olarak değerlendirilmeleri mümkündür. Bu bağlamda, bu çalışma NEET'in ülkelerin gelişmişlik seviyelerine göre büyümeye mi kalkınmaya mı yakınsayan bir sorun olduğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada dünya bankasının sınıflandırmasına dayalı olarak üst gelir grubundan 23 ülke orta gelir grubundan ise 23 ülke seçilmiştir. Bu iki ülke grubu için 2002-2019 yılları arasında NEET'in büyüme ve kalkınma başlıkları altında ayrı ayrı olarak belirlenen değişkenler ile ilişkisi panel veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuç itibariyle, orta gelir grubundaki ülkeler, başka bir deyişle gelişmekte olan ülkeler için NEET'in daha çok kalkınmaya yakınsadığı görülmüştür. Bunun yanında, üst gelir grubundaki ülkelerde de -kalkınmayı da sağlayacak şekilde gerçekleşen- ekonomik büyümenin NEET üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Gelişmekte olan ülkelerde de ekonomik büyümenin NEET üzerinde etkili olduğu görülmesine rağmen kalkınmaya ilişkin sorunların bu sorunu derinleştirdiğini ifade etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
NEET, which refers to being out of education and employment, is a multidimensional problem for which countries seek solutions and develop policies. The inactivity of this population mass, which has an important role for the development of countries, may cause multidimensional problems. It is possible to evaluate these problems as both development and growth problems. In this context, this study aims to evaluate whether NEET is a problem that converges to growth or development according to the development levels of countries. In the study, 23 countries from the upper-income group and 23 countries from the middle-income group were selected based on the World Bank's classification. For these two country groups, the relationship between NEET and the variables determined separately under the headings of growth and development between 2002-2019 was analysed by panel data method. As a result, it is observed that NEET converges more to development for middle-income countries, in other words, for developing countries. On the other hand, it has been observed that economic growth -which is also realised in a way to ensure development- is effective on NEET in upper income countries. Although it is observed that economic growth has an impact on NEET in developing countries, it is possible to state that problems related to development deepen this problem.