Ağız cerrahisi uygulamalarında ağız florasında görülen değişmeler
- Tez No: 80389
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
- 35 Z E T Bu çalışma gömük kanin, gömük akıl dişi, çeşitli kist ler ve granülomlar gibi ağız cerrahisinin uygulanması gereken 50 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar 25 kişilik iki gruba ayrıldı, tik gruba operasyon sonrası antibiyotik veril di ve I. Grup olarak adlandırıldı. II. Grup olarak adlandırı lan diğer 25 hastaya ise operasyon sonrası antibiyotik veril medi. Her iki hasta grubunda operasyon öncesi ve operasyon sonrası ağız mikrof lorasında meydana gelen değişiklikler in celendi. Haemophilus parahaemolyticus cinsi mikroorganizma larda bir fark görülmedi. Escherichia coli cinsi mikroorga nizmalarda da anlamlı bir değişme gözlenmedi. Buna karşılık II. Gruptaki hastaların florasında Klebsiella ve beta hemoli- tik streptokoklar gibi potansiyel patojen mikroorganizmaların üremelerinde artış saptandı.
Özet (Çeviri)
- 36 - SUMMARY This work is based on data compiled from 50 patients treated for impacted canine or third molar teeth, cysts and granulomas of various histologies. The cases were divided into two groups of 25 patients each. The first group (Group I) was administered antibiotics adjuvant to the operation. The remaining 25 (Group II) received no antibiotics. The changes in microfloras of both the Group I and II was investigated. Upon cultivations it is established that some microorganisms such as Haemophylus parahaemolyticus showed no difference, microorganisms such as Escherichia coli showed no significant change, whereas microorganisms like Klebsiella pneumoniae and Beta Haemolytic Streptococci exhibited great population in the flora of the Group II.