Dental implant uygulamalarında protetik yükleme öncesinde marjinal kemik kaybının ve cerrahi komplikasyonların radyolojik olarak değerlendirilmesi
Radiological evaluation of marginal bone loss and surgical complications before prosthetic loading in dental implant applications
  1. Tez No: 859967
  2. Yazar: AHMAD ALIZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DERECİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Araştırmamızda dental implant tedavisi amacıyla kliniğimize başvuran 18 yaşından büyük bireylerden, dental implant uygulanan tüm olgularda protetik tedavi öncesi marjinal kemik kaybının ve cerrahi komplikasyonların radyolojik olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: 01.01.2013 - 28.04.2022 tarihleri arasında implant cerrahisi gerçekleştirilmiş hastaların klinik ve radyolojik verileri arşivden çıkarılıp değerlendirilmeye hazır hale getirildi. T1 (post operatif dönemde yapılan ilk panoramik radyografik ölçüm) ve T2 (post operatif dönemde yapılan protetik tedavi öncesi panoramik radyografik ölçüm) ölçümlerine sahip hastalar çalışmaya dahil edildi. İmplantların mezial-distal kemik kayıpları implantların yerleştirildiği bölgeler ve yerleştirilen implant çeşitleri arasında karşılaştırılarak değerlendirildi. Ölçümler panoramik radyografi üzerinden Planmeca Romexis 3.0 programı kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 137 hastaya 470 adet implant uygulanmıştır. Çalışma hastalarının 243'ü erkek (%51.7), 227'si (%48.3) kadındır. Yaşları 18 ile 78 arasında değişmekte olup yaş ortalamaları 49.76'dır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to radiologically assess the marginal bone loss and surgical complications prior to prosthetic treatment in all cases of dental implant procedures for patients aged 18 and older who applied to our clinic. Material and Method: Clinical and radiological data of patients who underwent implant surgery between January 1, 2013, and April 28, 2022, were extracted from the archives and prepared for evaluation. Patients with T1 (first panoramic radiographic measurement performed in the postoperative period) and T2 (panoramic radiographic measurement performed prior to prosthetic treatment in the postoperative period) measurements were included in the study. The mesial-distal bone losses of implants were compared between the regions where the implants were placed and the types of implants used. Measurements were conducted using the Planmeca Romexis 3.0 program on panoramic radiographs. Results: A total of 470 implants were applied to 137 patients included in the study. Of the study patients, 243 were male (51.7%), and 227 were female (48.3%). Ages ranged from 18 to 78, with an average age of 49.76.