Obsesif kompülsif bozukluk hastalarında şizotipi ve yapısal düşünce bozukluğu
Schizotypy and formal thought disorder in patients with obsessive compulsive disorder
- Tez No: 803897
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Amaç: Obsesif kompülsif bozuklukta içgörü ve direncin belirti alt tipleriyle ve şizotipal özelliklerle ilişkili olduğu yönünde bulgular olmakla birlikte bunların karşılıklı olarak birbiriyle ve düşünce bozukluklarıyla ilişkisinin değerlendirildiği çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırmanın amacı obsesif kompülsif bozuklukta şizotipi ve düşünce bozukluklarının içgörü ve direnç üzerindeki etkisini araştırmaktır. Yöntem: Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Kliniğine başvuran, DSM-5 ölçütlerine göre OKB tanısı konmuş olan 76 hasta DSM-5 Bozuklukları için Yapılandırılmış̧ Klinik Görüşme-Klinisyen Versiyonu'yla (SCID-5/CV) ile değerlendirilmiş, daha sonra Yale Brown Obsesif Kompülsif Ölçeği (Y-BOCS), Şizotipal Kişilik Çizelgesi (SSP), Düşünce ve Dil Bozukluğu Ölçeği'ni (TALD) içeren yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. İyi içgörülü-zayıf içgörülü ve direnç var-direnç yok şeklinde gruplanan hastalar demografik değişkenler, şizotipi, düşünce bozukluğu ve belirti tipi açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca direnç ve içgörünün bağımsız yordayıcıları regresyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular: Tek değişkenli analizlerde içgörü ile Y-BOCS toplam puanı, SSP'nin pozitif boyutu, öznel ve negatif yapısal düşünce bozukluklarıyla (TALD) arasında ilişki bulunmuş olmasına rağmen regresyon analizinde içgörü üzerinde TALD pozitif puanının negatif yordayıcı, YBOCS toplam puanının pozitif yordayıcı olduğu bulunmuştur. Obsesyonlara karşı direnç analizinde ise içgörünün ve YBOCS toplam puanının pozitif yordayıcı olduğu saptanmıştır. Sonuç: Bulgularımız hem içgörü hem de belirtilere direnci en güçlü biçimde belirleyen faktörün hastalığın şiddeti olduğunu göstermektedir. Literatürden farklı olarak saptadığımız, içgörü üzerinde TALD pozitif puanının negatif yordayıcı olması, OKB'de düşünce bozukluğunun ölçülmesinde seçilecek araçların önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Although insight and resistance to obsessions in OCD have been shown to be linked to OCD subtypes and to schizotypy, relationship of these variables to thought disorder has not been examined.. The aim of this study is to investigate the effect of schizotypy and thought disorders on insight and resistance in obsessive-compulsive disorder. Method: 76 participants diagnosed with DSM-5 OCD, who were admitted to the Psychiatry Clinic of Hacettepe University Hospital, and who did not have any psychiatric, neurologic or physical illness that might interfere with the evaluation and interviews, were invited to participate in the study. The participants were first given a structured interview (Structured Clinical Interview for DSM-5 Disorders-Clinician Version-SCID-5/CV), followed by the following semi-structured interviews: the Yale Brown Obsessive Compulsive Scale (Y-BOCS), Schizotypal Personality Schedule (SSP), and Thought and Language Disorder Scale (TALD). Good insight vs. poor insight and high resistance vs. low resistance groups were compared in terms of demographic variables, OCD subtype, schizotypy and thought disorder. Independent predictors of insight and resistance were also examined. Results: Univariate analyses showed a correlation between insight and Y-BOCS total score, the positive dimension of SSP, subjective and negative formal thought disorders (TALD). In regression analysis, it was found that TALD positive score was a negative predictor and YBOCS total score was a positive predictor of insight. In the analysis of resistance to obsessions, it was found that insight and YBOCS total score were positive predictors. Conclusion: In this cross-sectional study, it was found that the strongest determinant of both insight and resistance to symptoms was the severity of the illness. These findings were consistent with previous studies except that TALD positive score was a negative predictor of insight, which may be due to the unsuitability of our assessment tool for measuring thought disorder in OCD.