A pooling-based stochastic order-picking system considering priority queues
Öncelikli kuyrukları dikkate alan havuz temelli stokastik sipariş toplama sistemi
  1. Tez No: 803901
  2. Yazar: ONUR SAFRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP GÖKÇE İŞLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
E-ticaret, günümüz dünyasının alışveriş ihtiyaçlarını şekillendiren ve her ürünün tek tıkla evimize ulaşmasını sağlayan, 21. yüzyılın tüketim toplumunun hayatını şekillendiren bir olgudur. E-ticaret her yıl kullanıcısı artan bir pazardır. Özellikle covid sonrası dönemde e-ticaret uygulamalarından uzak kişiler de bu sistemi kullanmaya başladı. Bu tezde online siparişlerin, depolardaki artan iş yükünün özel günlerde oluşturduğu darboğaza odaklanılıyor. Markov modelleri, bu tür siparişlerin hazırlanma ve bekleme süreçlerinin modellenmesinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Gelecekteki siparişler Markov zincirleri ile belirlenebilir ve kuyruktaki bekleme süreleri simülasyona ihtiyaç duymadan kesin çözümler olarak bulunabilir. siparişlerin sınıflandırılması ve bazı emir sınıflarına öncelik verilmesi darboğazları önleyebilir. Perakendeciler sipariş tutarı yüksek müşterileri daha önce memnun etmek için daha değerli ürünleri daha erken teslim etmek istediklerinden, öncelikli siparişlerin genellikle daha değerli ürün gruplarını içermesi beklenir. Bu çalışmada, önceliklendirme modelinin kullanıldığı bir sipariş tamamlama modeli öngörülmektedir ve önceliklendirmenin olduğu iki model ele alınmıştır. İlk modelde, farklı öncelik sınıfları için farklı hizmet oranları varsayıyoruz. Böylece öncelik sıralaması modelinin beklenen bekleme süresini azalttığı ve müşteri memnuniyetini arttırdığı durumları belirlemeyi amaçlıyoruz. İkinci modelde, farklı öncelik sınıfları için aynı hizmet oranları varsayılır, ancak sipariş iptalleri de her müşterinin bekleme hassasiyeti için bir eşik bekleme süresi seviyesi getirilerek dikkate alınır. Bekleme süresi hassasiyetleri olarak deterministik ve üstel değerler dikkate alınmıştır. Ayrıca, hizmet verilen müşterilerin oranı ve beklenen bekleme süresi, sipariş iptallerinin mümkün olması nedeniyle sistemin bir başka performans ölçüsü olarak kabul edilmektedir. Son olarak iddialarımızı göstermek için sayısal sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
E-commerce is a phenomenon that shapes the shopping needs of today's world and enables every product to reach our homes with a single click, shaping the life of the consumption society of the 21st century. E-commerce is a market whose users are increasing every year. Especially in the post-covid period, people far from e-commerce applications have also started to use this system. In this thesis, the bottleneck created by online orders and the increasing workload in online order retailers on special days are focused on. Markov models are a widely used method in modeling the preparation and waiting process of such orders. Future orders can be determined with Markov chains and the waiting times in the queue can be found as exact solutions without the need for simulation. Classifying orders and prioritizing certain order classes can avoid bottlenecks. Priority orders are generally expected to include more valuable product lines, as retailers want to deliver more valuable items sooner to satisfy relevant customers sooner. In this study, an order fulfillment model using the priority model is envisaged and two models are considered with priority orders. In the first model, we assume different service rates for different priority classes. Thus, we aim to specify the conditions where the priority order model decreases expected waiting time and increase the customer satisfaction. In the second model, same service rates for different priority classes are assumed but order cancellations are also considered by introducing a threshold waiting time level for every customer's waiting sensitivity. As waiting time sensitivities, deterministic and exponential values are considered. Moreover, the proportion of serviced customers as well as the expected waiting time is regarded as another performance measure of the system because order cancellations are possible. Lastly, numerical results are obtained to show our statements.