Lisans düzeyinde gitar eğitimi alan müzik bölümü öğrencilerinin teknik bilgi ve becerilerine ilişkin öz değerlendirmelerinin incelenmesi
An investigation of the self-evaluation of the technical knowledge and skills of music department students taking guitar education at undergraduate level
- Tez No: 803926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KUBİLAY CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gitar müziğine baktığımızda oldukça zenginleşmiş bir teknik çeşitlilik oluştuğunu söyleyebiliriz. Kültürler arası çalışmalar üreten kimi besteciler, bu harmanlamış müziği yaratabilmek için, temel gitar teknikleri ile beraber kimi vurmalı teknikler, flamenko teknikleri ve bazı deneysel teknikleri beraber kullanmışlardır. Bu bağlamda akademik gitar eğitimi alan lisans düzeyindeki öğrencilerin teknik bilgi ve becerilerinin ne düzeyde olduğunu saptamak gerekli görülmüştür. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu 2022-2023 akademik takviminde Marmara Bölgesi'nde 7 üniversitede (Trakya Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) öğrenimlerine devam eden toplam 46 ana çalgı gitar eğitimi alan öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler araştırmacı tarafından oluşturulan 48 soruluk anket formu ile toplanmıştır.Sol el teknikleri alanında en çok zorlanılan tekniğin/becerilerin alt pozisyonlarda bare basma, üst üste bareli akorlar basma ve akor geçişlerinin çok olduğu pasajlar çalma; sağ el teknikleri alanında en çok zorlanılan tekniklerin tremolo, rasgueado-arrastre olduğu anlaşılmıştır. Perküsyon teknikleri alanında gitar öğrencileri perküsyon teknik becerilerinin temel teknik becerileri kadar gelişmediğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
When we look at guitar music, we can say that there is a very enriched technical diversity. Some composers who produce cross-cultural studies have used basic guitar techniques together with some percussion techniques, flamenco techniques and some experimental techniques in order to create this blended music. It was deemed necessary to determine the level of technical knowledge and skills of the students. Scanning model was used in the research. The sample group of the study consists of 46 main instrument guitars who continue their education in 7 universities (Trakya University, Marmara University, Kocaeli University, Çanakkale Onsekiz Mart University, Sakarya University, Balıkesir University and Mimar Sinan Fine Arts University) in the Marmara Region in the 2022-2023 academic calendar. constitutes the student who receives the education. The data in the research were collected with a 48-question questionnaire created by the researcher. The most difficult technique/skills in the field of left hand techniques are pressing bar in the lower positions, playing barred chords on top of each other and playing passages with a lot of chord transitions; It has been understood that the most difficult techniques in the field of right hand techniques are tremolo, rasgueado-arrastre. In the field of percussion techniques, guitar students think that their percussion technical skills are not as developed as their basic technical skills.