Havayolu yan gelirleri kapsamında yolcuların koltuk dışı ürün ve hizmet satın alma kararlarını etkileyen faktörler
Factors affecting passengers' purchase decisions for non-seat products and services within the scope of airline ancillary revenues
- Tez No: 803928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN RODOPLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yolcularda oluşan ''ödenen paranın karşılığını alma'' algısı günümüzde hemen her havayolu işletmesinin başarı elde etmesi için önemli bir husustur. Önceden ücretsiz olarak sunulan bir hizmetin sonradan ücretlendirilmesi, yolcuların ilk zamanlarda kabullenemediği bir durum olmaktadır. Ödenen paranın karşılığında yaratılan değerin farkına varamayan yolcular, ücretlendirmeyi keyfi ya da adaletsiz olarak algılayabilmektedir. Bu nedenle havayolu işletmelerinin sunulan hizmetin katma değerini iyi bir şekilde vurgulaması ve yolcunun satın alma kararlarına etki edecek faktörleri belirlemesi gerekmektedir. Son yıllarda koltuk dışı ürün ve hizmetlerden doğan yan gelirlerinin artması, araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Bu kapsamda bir çok akademik çalışma gerçekleştirilmiş ve yolcuların koltuk dışı ürün ve hizmet satın alım kararlarını farklı unsurların etkilediği görülmüştür. Bu unsurlardan seyahat amacı, uçulan mesafe, ürün veya hizmetin fiyatı, yolcuların demografik özellikleri, seyahat etme sıklığı, geçmiş deneyimleri ve havayolu tercihi satın alım kararında belirleyici rol oynamaktadır. Yolcuların satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin bilinmesi, havayollarına avantaj sağlayacak ve yolculara kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlerin başarılı bir şekilde satılmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle, işletmelerin yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre hangi ürün ve hizmetlere öncelik vereceğine karar vermesi önemlidir. Bu çalışmada,“Havayolu Yan Gelirleri ile Koltuk Dışı Ürün ve Hizmet”kavramlarına yönelik Türkiye'de ve uluslar arası alanda yapılan akademik çalışmalar detaylı bir şekilde incelenerek, kavramların teorik çerçevesi netleştirilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda, güncel literatür taranarak bibliyometrik analiz yöntemi kullanılmış ve bu alana katkı sağlayan yazarlar, dergiler, ülkeler ve kurumlar tespit edilmiştir. Daha sonra, konuyla ilgisi bulunan çalışmalar“araştırma problemi, araştırma yöntemi ve elde edilen sonuçlar”şeklinde özetlenerek, kümülatif bir yorumlama yapılmıştır. Bu yorumlamalar sonucunda, yolcuların koltuk dışı ürün ve hizmet satın alma kararlarına etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmış ve havayolu işletmeleri ile gelecekte araştırma yapacak yazarlara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The perception of“getting the value for the money paid”in passengers is an important issue for the success of almost every airline company today. The situation of a previously free service being charged later is not accepted by passengers at first. Passengers who do not realize the value created by the money paid can perceive pricing as arbitrary or unfair. Therefore, airline companies need to emphasize the added value of the service offered and determine the factors that will influence the passenger's purchasing decisions. In recent years, the increase in ancillary revenue generated by non-seat products and services has drawn the attention of researchers. Within this scope, many academic studies have been conducted, and it has been observed that different factors affect passengers' decisions to purchase non-seat products and services. These factors, such as travel purpose, distance flown, price of the product or service, passengers' demographic characteristics, frequency of travel, past experiences, and airline preference, play a decisive role in the purchase decision. Knowing the factors that affect passengers' purchasing decisions will provide airlines with an advantage and help to successfully sell personalized products and services to passengers. Therefore, it is important for companies to decide which products and services to prioritize based on the results of scientific research. In this study, academic studies conducted in Turkey and internationally on the concepts of 'Ancillary Revenue with Non-Seat Products and Services' have been examined in detail to clarify the theoretical framework of the concepts. In this direction, bibliometric analysis method was used by scanning the current literature, and authors, journals, countries, and institutions that contributed to this field were identified. Then, relevant studies were summarized as 'research problem, research method, and results obtained,' and a cumulative interpretation was made. As a result of these interpretations, factors affecting passengers' decisions to purchase non-seat products and services were attempted to be determined, and recommendations were made to airline companies and future researchers in this field.