Sosyal medya içeriği hazırlayıp paylaşmalarının öğrencilerin bilgi ve iletişim teknolojileri kullanma becerilerine ve ingilizce yazma yeterliliklerine etkisi
The effects of creating and sharing social media content on students' ict skills and english writing proficiency
  1. Tez No: 803934
  2. Yazar: MİNE GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal medya içeriği hazırlayıp paylaşmalarının katılımcıların bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanma becerilerine ve İngilizce yazma yeterliliklerine olan olası etkilerinin araştırılmasıdır. Durum çalışması olarak tanımlanabilecek bu araştırmanın örneklemini Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık Bölümü öğrencilerinden toplam on dört öğrenci oluşturmuştur. Sekiz hafta süren çalışmada katılımcılardan her hafta bir sosyal medya içeriği hazırlayarak Instagram uygulaması üzerinde paylaşmaları istenmiştir. Hazırladıkları içeriklerle ilgili olarak her hafta katılımcılara birebir dönüt verilmiştir. Dönütler katılımcı videolarının hangi kıstaslara göre değerlendirildiğini gösteren dereceli değerlendirme anahtarı ve İngilizce içeriklerinin incelenip var olan dilsel hataların açıklanarak düzeltildiği bir rapor içermektedir. Ayrıca uygulama sonrasında süreçte yaşadıkları deneyimleri ortaya çıkarmak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak katılımcıların on ikisiyle birer çevrimiçi görüşme gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler, video metin içeriklerinin yazı analizleri ve katılımcı videolarını değerlendirmek için kullanılan rubrikler çalışmanın veri kaynağını oluşturmuştur. Görüşme transkriptlerinin içerik analizi açık kodlama yoluyla yapılmış ve elde edilen veriler üzerinde betimsel analiz uygulanmıştır. Analizden sonra, öğrencilerin ifadelerinin çoğunun, İngilizce yazma yeterlilikleri ve BİT kullanma becerilerinde önemli bir gelişme olduğunu işaret ettiği görülmüştür. Rubrik değerlendirmeleri sonucunda katılımcıların çoğunun BİT becerilerinde artış olduğu görülmüştür. Yazı analizi sonucunda ise metin içeriklerinde sözcüksel çeşitlilik ve İngilizce kelime bilgisi profili açısından bir değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This reseacrh investigates the possible effects of preparing and sharing social media content on participants' ability to use information and communication technologies and their English writing proficiency.This research can be defined as a case study. The sample of this research consisted of 14 students from Bolu Abant İzzet Baysal University School of Foreign Languages Preparatory Department. In the eight-week study, the students were asked to prepare social media content every week and share it on Instagram. Each week, participants were given one-to-one feedback on the content they prepared. The feedback includes a rubric that shows the criteria by which the participant videos are evaluated, and a report in which the English content is reviewed and any linguistic errors are explained and corrected. In addition, an online interview was conducted with twelve students using a semi-structured interview form to reveal their experiences after the research process. Interviews with participants, text analysis of video text contents and rubrics used to evaluate participant videos formed the study's data source. Content analysis of the interview transcripts was made through open coding and descriptive analysis was applied to the data obtained. The analysis showed that most of the participants' statements point to significant improvement in their English writing proficiency and their ability to use ICT. Rubric evaluation results showed improvement in most of the participants' ICT skills. Text analysis revealed no change in the text content regarding lexical diversity and English vocabulary profile.