Yasal mal rejimi tasfiyesinin Türk Vergi Kanunları çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of legal goods regime liquidation within the framework of Turkish Tax Laws
  1. Tez No: 803945
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Evlilik birliğinin temelleri manevi temellerle başlayıp maddi olanaklarla desteklenmektedir. Konuyu bu yönüyle sadece duygusal açıdan değerlendirmek yeterli olmayacaktır. Başlangıçta güzel duygularla başlayıp iyi ve kötü günlerde birlikte olma kararlılığı hiç istenmese de zaman içerisinde yerini bireysel çıkarların ön plana çıktığı bir yol ayrımına getirebilmektedir. Bu noktada kötü günlerde evlilik birliğini ve fertlerini koruyacak hukuk kurallarına ihtiyaç duyulmuş ve yasal mal rejimi kavramı ortaya çıkmıştır. Mal rejimi kavramı eşlerin sadece evlilik süresince mal varlıklarını değil evlilik öncesi ve evlilik sonrası süreçlerini de kapsamaktadır. Ekonomik değer ifade eden mal varlıklarının edinilmesi, yönetilmesi ve elden çıkarılması vergisel süreçleri de beraberinde getirmektedir. Eşlerin vergi kanunları ve vergisel süreçler hakkında yeterli bilgi sahibi olmaması halinde kendilerini ve kamuyu zarara uğratmasına neden olabilmektedir. Çalışmamızda yasal mal rejimleri örneklerle incelenmiş ve mal rejimlerinin vergi kanunları çerçevesinde değerlendirilerek ele alınmıştır. Bu sayede mal rejimleri ve mal rejimlerinin vergisel süreçleri hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Bu şekilde literatüre katkı sağlamaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The foundations of the marriage union start with spiritual ties and are supported by financial means. In this respect, it will not be enough to evaluate the issue only from an emotional point of view. Although it is not wanted at all, the determination to be together in good and bad days, which starts with good feelings at the beginning, can be replaced by a crossroad where individual interests come to the fore. At this point, legal rules were needed to protect the marriage union and its members in bad days, and the concept of legal property regime emerged. Property regime covers not only the assets of the couples during the marriage, but also the pre-marriage and post-marriage processes. Purchasing, managing and disposing of assets with economic value bring along taxation processes. The fact that spouses do not have sufficient knowledge about tax laws and tax processes can harm both themselves and the public. In this study, legal goods regimes are examined with examples and property regimes are evaluated within the framework of tax laws. In this way, it is aimed to obtain information about the goods regimes and the tax processes of the goods regimes, and it is aimed to contribute to the literature.