Sînekeman öğretimi başlangıç seviyesi için bir öneri
Teaching sînekeman recommendation for beginning level
- Tez No: 803944
- Danışmanlar: PROF. ENVER METE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Viola D'Amore, 18. yüzyıl ortalarında Türk müziğine girmiş ve Türk coğrafyasında sînekeman ismini almıştır. Osmanlı sarayında kendisine önemli bir yer bulan sînekeman, o dönemin vazgeçilmez çalgılarından olup, fasıl müziğinde etkin rol almıştır. İlerleyen süreçte organolojik sebeplerden dolayı önemini yitirdiği bilinmektedir. Tel sayısı toplamda 12 ile 14 arasında değişiklik göstermekte, çalgının sabit bir akort sistemi bulunmamakta ve icra edilecek makama göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeplerden ötürü icrâcılarına zorluk çıkarmakta ve bu çalgının tercih edilmemesine neden olduğu tahmin edilmektedir. Bu çalışmada çalgının fiziksel olarak yapım süreci ile ilgili bilgiler, akort düzeni, icrası ve icracıları hakkında bilgi sunulmakta; bunun yanında çalışmanın yeni başlayacak icracılara başlangıç seviyesinde bir kaynak olacağı öngörülmektedir. Çalışmada verilen konular, alıştırmalar üzerinden temel eğitim seviyesinden başlayarak ilerlemektedir. Ardından Türk müziği makamları arasında sık kullanılan ve sînekeman üzerinde pedagojik olarak başlangıç seviyesine uygun olduğu düşünülen, Rast makamında alıştırma ve örnek eserler üzerinden çalışmalara yer verilmiştir. Ayrıca sînekemanın Türk müziğindeki icrasına yönelik akort sistemleri örnekleri verilmiş; çalgının tutuşu, yay pozisyonu ve parmak baskıları görsel ögelerle desteklenerek açıklanmıştır. 21. Yüzyılda Türk müziği icrasında kullanılan çalgılar arasında bulunması amaçlanan bu çalgının yapılacak olan akademik ve kültürel çalışmalarla gerekli konumu edineceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Viola D'Amore was introduced to Turkish music in mid-18th Century and assumed the name sînekeman in Turkish geography. Finding itself a significant place in the Ottoman palace, sînekeman was among indispensable musical instruments of the time, assuming an effective role in fasil music. It is known to have lost its significance in the process for organological reasons. Number of strings vary between 12 and 14 in total, the instrument does not have a constant tuning system which changes according to maqam to be performed. Therefore, it creates a challenge for its performers and it is estimated that this caused why this musical instrument was not preferred. In this study, information on physical making process of the musical instrument is presented in addition to its tuning, performance, and performers; while the study is also presumed to be an introduction-level resource for newly beginner performers. Subjects presented in the study progress starting from the basic training level. Subsequently, studies are presented through practices in Rast maqam that is frequently used among Turkish music maqams and considered to be pedagogically suitable for introduction level on sînekeman and sample works. In addition examples to tuning systems are presented towards performance of sînekeman in Turkish music; holding the musical instrument, string position, and finger pressing postures are explained by supporting with visual elements. It is presumed that this musical instrument that is aimed to be among the musical instruments used in performance of Turkish music in the 21st Century will assume the necessary position with academic and cultural studies.