Beyin ölümü sintigrafisinin rat modelinde patolojik bulgularla karşılaştırılması
Comparison of brain DEATH scintigraphy and pathology results in a rat model
- Tez No: 803985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA PINAR KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Beyin ölümü herhangi bir olay sonucu canlının beyin fonksiyonlarının tamamen kalıcı olarak kaybedilmesi olarak tanımlanır. Transplantasyon cerrahisindeki gelişmeler beyin ölümünün erken tanısını daha da önemli hale getirmiştir. Bu nedenle klinik beyin ölümü teşhisinin laboratuar yöntemlerinden biri ile desteklenmesi gerekmektedir. Tc 99m DTPA ile yapılan beyin sintigrafisi, beyin ölümü sonrası serebral kan akımı kaybını gösteren oldukça duyarlı bir tanı metodudur. Bu yöntemle serebral kan akımı miktar olarak hesaplanabilir. Tc 99m HMPAO ve Tc 99m ECD gibi hidrofilik olmayan ajanlar kullanılarak serebral kan akımı dışında beyin parankim perfizyonu da gösterilebilir. Bu çalışmada deneysel olarak gerçekleştirilen beyin ölümü sonrası Tc 99m DTPA beyin sintigrafisi ile tespit edilen serebral kan akımının azalması ile eş zamanlı olarak beyinde meydana gelen histopatolojik değişikliklerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında 20 ratta deneysel olarak beyin ölümü modeli gerçekleştirilmeden bir gün önce ve beyin ölüm modeli gerçekleştirildikten sonra canlı 11 rata Tc 99m DTPA ile beyin ölümü sintigrafisi yapılmış ve serebral kan akımı miktarı görüntülenmiştir. Tc 99m DTPA beyin sintigrafisi entübasyon ve monitörizasyon altında gerçekleştirildi. Gruplar arası karşılaştırma yapmak için Mann Whitney U testi kullanıldı (beyin ölümü öncesi ve sonrası sintigrafik kantitatif sonuçlar).
Özet (Çeviri)
Brain Death is defined as the complete loss of the brain functions due to the occurrance of any event. The developments in the transplantation surgery field has made the early diagnosis of the brain death much more important than before. So it is necessary to support the clinical diagnosis of brain death by the laboratory methods. The brain scintigraphy with Tc 99m DTPA is a very sensitive diagnostic method that shows cerebral blood flow loss that occured after the brain death. Cerebral blood flow can be estimated quantitatively by this method. Non-hydrophilic agents such as Tc 99m HMPAO and Tc 99m ECD might also demonstrate brain parenchymal activity besides the cerebral blood flow. Comparison of the histopathological changes occured at the same time with the decrease of the cerebral blood flow as shown by Tc 99m DTPA brain death scintigraphy after the brain death in an experimental model was aimed in this study. The study included examination of the cerebral blood flow by Tc 99m DTPA brain scintigraphy in the 20 rats, one day before the brain death model was performed and after production of the brain death model in living eleven rats. Tc 99m DTPA brain scintigraphy was performed under entubation and monitorization. Mann Whitney U test method was performed for the comparison between the groups (scintigraphical quantification results before and after brain death).