Konya selçuklu dönemi çinili sandukalarının hat sanatı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of konya seljuk period tiled coffins in terms of calligraphy
- Tez No: 803983
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL TÜRKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Türk kültür ve sanatının en önemli kaynaklarından biri olan hat sanatı önemli bir yere sahiptir. Konya'daki Selçuklu Dönemi yapılarında bulunan Selçuklu sülüsü yazının ilk dönemlerindeki müstesna örnekleri bünyesinde barındırır. Selçuklu Dönemi Türbeleri yapılan birçok çalışmada çeşitli yönlerden ele alınmış fakat alt birimde olan sandukaların estetik bakımdan yeterince değerlendirilmediği dikkat çekmektedir. Söz konusu tez çalışmamız ile Konya'da inşa edilen yapıların türbelerindeki çinili sandukalarda yer alan yazı unsurlarını hat sanatının estetik kriterleri bakımından incelemek, yazıların ihtiva ettiği manayı ortaya çıkarmak ve aynı zamanda içerdiği mesajı keşfederek ecdadımızın ince zevkini ve hassasiyetini gelecek nesillere aktarmayı amaçlamaktayız Türk-İslam sanatında dini düsturlar mimari sanat eserlerine ustalıkla nakşedilirken hem bulunduğu mekanı sanatla güzelleştirmesi hedeflenmiş hem de içerdiği mana itibariyle alıcısına çeşitli mesajlar iletmek gibi mühim bir gayeye hizmet etmiştir. Geçmişten günümüze ulaşan sanduka inşa geleneğinde karşılaştığımız yazılı sandukalarda da üzerine ayet, hadis ve kıymetli sözler yazılarak aynı amacın gözetildiğini görebilmekteyiz. Bu çalışma ile II. Kılıç Arslan Türbesi, İç Karaarslan Türbesi, Sahip Ata Türbesi ve Mevlana Türbesi'nde bulunan çinili sandukalar hat sanatı açısından ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Calligraphy, one of the most important sources of Turkish culture and art, has an important place. The Seljuk sülüs found in the Seljuk Period buildings in Konya includes exceptional examples from the early periods of writing. The tombs of the Seljuk Period have been handled from various aspects in many studies, but it is noteworthy that the sarcophagi in the lower unit are not evaluated enough in terms of aesthetics. With our thesis in question, we aim to examine the writing elements in the tiled sarcophagi in the tombs of the structures built in Konya in terms of the aesthetic criteria of calligraphy, to reveal the meaning of the writings and at the same time to transfer the fine taste and sensitivity of our ancestors to future generations by discovering the message they contain. While religious mottos in Turkish-Islamic art were masterfully embroidered on architectural works of art, it was aimed to beautify the place where it is located with art and also served an important purpose of conveying various messages to the recipient in terms of the meaning it contains. We can see that the same purpose was observed by writing verses, hadiths and precious words on the written sarcophagi that we encountered in the tradition of sarcophagus building from the past to the present. With this study, the tiled sarcophagi found in the II.Kılıç Arslan Tomb, İç Karaarslan Tomb, Owner Ata Tomb and Mevlana Tomb were evaluated in detail in terms of calligraphy.